Web Analytics Made Easy -
StatCounter
  System ERP dla firmy - na serwerze czy w chmurze?  | Relacja na Żywo
  System ERP dla firmy - na serwerze czy w chmurze? 
Biznes

  System ERP dla firmy - na serwerze czy w chmurze? 

 Nowoczesne oprogramowanie ERP dla firm można instalować na serwerach dzierżawionych w tzw. chmurze albo na serwerach lokalnych w przedsiębiorstwie. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania. Dowiedz się też, na co zwrócić uwagę, podejmując decyzję o wyborze miejsca instalacji ERP.

ERP w chmurze czy na serwerze – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Firmy zainteresowane instalacją systemu ERP mają do wyboru trzy podstawowe możliwości. Mogą zdecydować się na umieszczenie oprogramowania na serwerach lokalnych znajdujących się w firmie albo na serwerach dzierżawionych w modelu chmurowym (cloud computing). Mają także opcję wyboru profesjonalnych rozwiązań chmurowych oferowanych przez dostawców oprogramowania. Wybór nie jest prosty i powinien zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim ważne są potrzeby firmy, jej skala działań, branża oraz typ realizowanych procesów biznesowych.

Decydując o wyborze konkretnego rozwiązania, warto wziąć też pod uwagę kilka istotnych czynników. Należą do nich:

  1. Koszt zakupu danego rozwiązania, wydatki poniesione na jego wdrożenie oraz stałe utrzymanie infrastruktury;
  2. Wygodny i bezpieczny dostęp do systemu;
  3. Skuteczna kontrola i ochrona danych;
  4. Skalowalność oraz elastyczność możliwości systemu i infrastruktury.

Oprogramowanie ERP na serwerze lokalnym – czy warto?

Wybierając opcję instalacji systemu ERP na lokalnym, firmowym serwerze, należy liczyć się z koniecznością poniesienia opłat związanych z zakupem oraz utrzymaniem koniecznej infrastruktury. Niezbędne jest też zatrudnienie specjalisty zajmującego się kompleksowo prawidłowym działaniem i serwisowaniem sprzętu. To wszystko przekłada się na dość wysokie koszty.

  System ERP dla firmy - na serwerze czy w chmurze?  

Oprogramowanie ERP dla firm w chmurze – zalety i korzyści

Dlatego też polecaną alternatywą dla instalowania ERP na serwerze w przedsiębiorstwie może być jego wdrożenie w chmurze. Oprogramowanie ERP dla firm zainstalowane w modelu chmurowym charakteryzuje się niższą ceną początkową, jak również kolejnymi wydatkami potrzebnymi do utrzymania infrastruktury. Firma nie musi również ponosić kosztów zakupu sprzętu czy też zatrudnienia osób do zarządzania urządzeniami i systemem. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla małych i średnich firm. Niższe koszty początkowe to ogromna zaleta pozwalająca zaoszczędzić pieniądze, które można przeznaczyć na rozwój biznesu. Jeśli chodzi natomiast o większe przedsiębiorstwa i korporacje, to zaleca się, by one również przyjrzały się strukturze kosztów. Może się bowiem okazać, że i w tym przypadku instalacja w chmurze okaże się korzystniejszą opcją.

Równie polecanym rozwiązaniem jest korzystanie z rozwiązań producentów albo dzierżawa maszyn. Wybór tej opcji sprawia, że przedsiębiorca nie musi martwić się o dostępne zasoby oraz prawidłowe działanie infrastruktury. To po stronie firmy dostarczającej oprogramowanie erp dla firm leży bowiem konieczność zadbania o właściwe funkcjonowanie systemu.

Warto również podkreślić, że moduły chmurowe to bezpieczne rozwiązania. Zazwyczaj umożliwiają automatyczne wykonywanie backupów. Zapewniają też wygodny dostęp do systemu ERP w chmurze za pośrednictwem internetu.