Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Co to jest IASTM? | Relacja na Żywo
 Co to jest IASTM?
Zdrowie

Co to jest IASTM?

Jeśli miałeś wypadek lub doznałeś kontuzji, możesz skorzystać z fizjoterapii. Odpowiednie zabiegi złagodzą dolegliwości bólowe i zwiększą zakres ruchu. Profesjonalny fizjoterapeuta oceni Twój stan i zastosuje właściwe metody leczenia i techniki w ramach rehabilitacji. Coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć masaż i uwalnianie mięśniowo-powięziowe tkanek. Fizjoterapeuta korzysta z różnych technik masażu. Jedną z nich jest mobilizacja tkanek miękkich wspomagana instrumentem (IASTM).

Na czym polega zabieg?

IASTM nazywany jest również techniką Grastona. To stosunkowo nowa, specjalistyczna metoda uwalniania mięśniowo-powięziowego. Polega na użyciu metalowych lub plastikowych narzędzi. Zwiększa ruchomość tkanek miękkich. 

Narzędzia mają ergonomiczny kształt. Ułatwiają fizjoterapeucie wykonanie masażu. Mobilizują mięśnie, powięź (kolagen pokrywający mięśnie) oraz ścięgna. W ten sposób zmniejsza ból i zwiększa zakres ruchu. 

 Co to jest IASTM?

Historia IASTM

Jeśli chcesz szybciej wrócić do zdrowia po wypadku lub kontuzji, rehabilitacja pourazowa w Ortorehasport Kraków. Technika Graston firmy IASTM została opracowana w latach 90 ubiegłego wieku. Cieszy się coraz większą popularnością wśród masażystów, kręgarzy i fizjoterapeutów.

Polecana jest pacjentom z ograniczeniami mięśniowo-powięziowymi, powodującymi ból i ograniczającymi ruch. Ta metoda leczenia stosowana jest nie tylko u sportowców, ale też u innych pacjentów. Do tego zabiegu wykorzystywane są różne narzędzia, takie jak ostrza, skrobaki i inne spiczaste rzeczy. 

Czym różni się IASTM od innych technik masażu?

Podczas klasycznych technik masażu, fizjoterapeuta używa rąk do wykonania zabiegu. Zazwyczaj bezpośrednio dotyka skóry pacjenta. W przypadku IASTM specjalista używa metalowego lub plastikowego narzędzia do masażu i mobilizacji tkanek miękkich. 

W zależności od dolegliwości delikatnie (lub energicznie) zeskrobuje i wciera je w skórę. Dzięki temu lokalizuje i uwalnia napięcie w układzie powięziowym. W czasie takiego zabiegu dochodzi do mikrourazów w tkankach. W ten sposób fizjoterapeuta przywraca naturalną reakcję zapalną organizmu. Prowadzi to do reabsorpcji nadmiaru tkanki bliznowatej i zwłóknienia. Zrosty blizny mogą odpowiednio się rozciągnąć, by poprawić zakres ruchu.

Wskazania do zabiegu

Do podstawowych wskazań do zabiegu możemy zaliczyć:

  • ograniczoną mobilność,
  • ból podczas ruchu,
  • nadmierne tworzenie się blizn,
  • rekrutacja włókien mięśniowych,
  • znacznie ograniczony zakres ruchu.

Technika IASTM może być stosowana przy zapaleniu ścięgien, skręceniu więzadeł, zapaleniu powięzi podeszwy, bliznie po operacji lub urazie, bólu mięśniowo-powięziowym, braku równowagi mięśniowo-szkieletowej.

Podczas zabiegu możesz odczuwać dyskomfort, gdy narzędzie przesuwa się po skórze. Pamiętaj, by poinformować o tym fizjoterapeutę. Może przerwać lub zrezygnować w każdej chwili z zabiegu. Po sesji skóra może być zaczerwieniona. W niektórych przypadkach występują lekkie zasinienia. Szczególnie wtedy, gdy IASTM był wykonywany energicznie. Po zabiegu specjalista najprawdopodobniej wykona ćwiczenia rozciągające. W ten sposób zwiększy mobilność.