Ortopeda jest lekarzem, który trudni się przede wszystkim leczeniem urazów i złamań w obrębie kości. To jednak nie wszystko! Z usług tego specjalisty korzystają bowiem także pacjenci mający problemy z kręgosłupem oraz funkcjonowaniem całego układu ruchu. Istnieje bowiem wiele wskazań do odwiedzenia jego gabinetu. Jedno jest jednak pewne – z wizytą nie należy nigdy zwlekać zwłaszcza, jeśli odczuwamy ból, nasza sprawność ulega stopniowemu pogorszeniu lub doszło do uszkodzenia kończyn. Sprawdźmy, kiedy warto udać się do ortopedy i jak lekarz ten może udzielić nam pomocy.
W czym specjalizuje się ortopeda?
Ortopedia to szeroka specjalizacja lekarska, która obejmuje diagnozowanie i leczenie różnego rodzaju chorób zlokalizowanych w obrębie układu ruchu. Specjalistą z jej zakresu jest ortopeda, który prowadzi także działania profilaktyczne, mające na celu uświadomienie pacjentów oraz zapobieganie występowaniu chorób. Ortopeda skupia się na układzie szkieletowym człowieka (z wyjątkiem czaszki), mięśniowym, wiązadłowo-stawowym, a także związanymi z nimi naczyniami krwionośnymi i nerwami.
Ortopedia wymaga od lekarza specjalistycznej, rozległej i szerokiej wiedzy z zakresu ludzkiej anatomii i fizjologii ruchu. Jego pacjentami są zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, młodzież, seniorzy, a także sportowcy, którzy z racji wykonywanej przez siebie profesji są szczególnie narażeni na urazy w obrębie układu ruchu. Ortopeda często specjalizuje się także w traumatologii – dziedzinie, która pozwala diagnozować oraz leczyć operacyjnie skomplikowane złamania, skręcenia i zwichnięcia.
Jakie choroby leczy ortopeda? Kiedy umówić się na wizytę?
Zakres specjalizacji lekarza ortopedy jest szeroki i zróżnicowany. Lista chorób, które leczy ten specjalista jest więc bardzo długa i rozbudowana. Możemy jednak wskazać najczęściej występujące problemy zdrowotne, z którymi jego gabinet odwiedzają pacjenci. Spośród nich warto wymienić m. in. złamania, skręcenia, stłuczenia i zwichnięcia w obrębie kończyn dolnych i górnych, choroby zapalne stawów i kości, wady wrodzone np. kręgosłupa, wady postawy, zespół cieśni nadgarstka, nowotwory kości, zmiany przeciążeniowe i wiele innych.
Na wizytę lekarską w gabinecie ortopedycznym z pewnością warto się umówić w przypadku podejrzenia uszkodzenia kości, więzadeł lub stawów. Takie schorzenia wymagają bowiem jak najszybszej interwencji lekarskiej i przeprowadzenia odpowiedniego postępowania leczniczego, które zapobiegnie ich pogłębieniu się. Wizytę ortopedyczną powinni także zaplanować rodzice – powinna się ona odbyć między 6. a 8. tygodniem życia dziecka i ma na celu wykrycie wad wrodzonych i innych nieprawidłowości rozwojowych u niemowlęcia.
Wskazaniem do odbycia wizyty ortopedycznej jest także ból w obrębie pleców, barków, kończyn czy innych elementów układu ruchu, który nie mija samoistnie w przeciągu kilku dni. Ortopeda po przeprowadzeniu wywiadu zleci dodatkowe badania diagnostyczne, które pozwolą wskazać jego przyczynę oraz zaplanować leczenie.
Więcej informacji można uzyskać na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.