Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Dobry psychiatra w Krakowie – jak wybrać specjalistę godnego zaufania? | Relacja na Żywo
Dobry psychiatra w Krakowie – jak wybrać specjalistę godnego zaufania?
Zdrowie

Dobry psychiatra w Krakowie – jak wybrać specjalistę godnego zaufania?

W dzisiejszych czasach świadomość społeczna z zakresu problemów psychicznych jest coraz większa. To bardzo dobry znak, gdyż zburzenia psychiczne nie są już tematem tabu i powodem do wstydu. Osoby dostrzegające u siebie problemy z tego obszaru coraz częściej zwracają się po pomoc do specjalistów i tym samym zyskują szansę na poprawę jakości swojego życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Kluczem do sukcesu jest jednak znalezienie właściwego lekarza, który postawi prawidłową diagnozę oraz umiejętnie pokieruje całym procesem leczenia.

Kiedy należy zwrócić się po pomoc do psychiatry?

Każdy dobry psychiatra w Krakowie jest lekarzem, co oznacza, że ma ukończone studia medyczne ze specjalizacją z zakresu psychiatrii oraz tytuł doktora. Psychiatra jest często mylony lub utożsamiany z psychologiem – warto mieć świadomość, że są to różne profesje. Do psychiatry warto udać się w sytuacji, kiedy zauważamy u siebie symptomy chorób i problemów psychicznych – depresji, schizofrenii, uzależnienia od pewnych aktywności lub substancji, a także uczucie ciągłego strachu, niepokojów, problemów z odżywianiem i wielu innych. Odpowiednio wczesna reakcja pozwala określić podłoże problemów, wdrożyć stosowne leczenie oraz odzyskać utracony komfort i radość życia.

Psychiatra jest specjalistą, który diagnozuje i leczy choroby oraz zaburzenia psychiczne. W odróżnieniu od psychologa, może wypisywać recepty na leki oraz prowadzić leczenie farmakologiczne. Co istotne, psychiatrę obowiązuje tajemnica lekarska, która gwarantuje pełną dyskrecję dla pacjenta, bez którego zgody nikt nie pozna jego diagnozy ani przebiegu leczenia. Po pomoc psychiatryczną można zwrócić się prywatnie wyszukując specjalistę w Krakowie lub na NFZ za pośrednictwem skierowania uzyskanego od lekarza rodzinnego. Kluczową kwestią jest wybór odpowiedniego specjalisty, z którym bez strachu i wstydu podzielimy się swoimi odczuciami oraz uzyskamy stosowną pomoc.

Dobry psychiatra w Krakowie – jak wybrać specjalistę godnego zaufania?

Na co zwracać uwagę przy wyborze lekarza psychiatry?

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy patrzeć wybierając psychiatrę, jest specjalizacja. Psychiatria jest bardzo szeroką i rozbudowaną dziedziną, a lekarze posiadają największe doświadczenie w jej konkretnych obszarach. Jeśli podejrzewamy u siebie depresję, warto zwrócić się do specjalisty, który zajmuje się głównie leczeniem tej choroby, jeśli natomiast cierpimy z powodu manii lub uzależnienia od pewnych substancji, skorzystajmy ze wsparcia specjalisty z tej dziedziny. Dobry psychiatra w Krakowie jest w stanie prawidłowo zdiagnozować każdą chorobę oraz odpowiednio pokierować pacjentem w procesie leczenia.

Nie bez znaczenia pozostaje także osobista relacja pacjenta z lekarzem. Podczas pierwszej wizyty warto zwrócić uwagę, czy lekarz angażuje się w nasz problem, jest empatyczny i wyrozumiały oraz potrafi dobrze słuchać. Rozmowa powinna przebiegać w spokojnej atmosferze, być kojąca oraz wyczerpywać potrzeby pacjenta, który powinien uzyskać wszystkie potrzebne informacje na temat swojego problemu oraz zalecenia odnośnie dalszej terapii.

Artykuł powstał we współpracy z Gabinetami Rozwoju – dobry psychiatra kraków.