Komary i walka z nimi jest jedną z najczęstszych czynności, z jakimi mamy do czynienia w letnie wieczory oraz gdy spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. Choć istnieje wiele preparatów o różnej skuteczności działania, istnieje też kilka interesujących i skutecznych domowych sposobów na walkę z komarami. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych opcji, które pomogą pozbyć się nam komarów.
Domowa mikstura na komary
Pierwszym rozwiązaniem, które odstrasza komary, jest przygotowanie odpowiedniej mikstury. Komary nie znoszą olejków eterycznych. Jeśli zatem będziemy ich używać, możemy liczyć na ich brak w naszej okolicy. Olejki takie warto aplikować na miejsca szczególnie narażone na ugryzienia np. kostki, szyję czy ręce. Aby przygotować taką miksturę, do butelki powinniśmy wlać 20 kropel różnorodnych olejków eterycznych. Mogą być to olejki rozmarynowy, cedrowy, goździkowy czy mięty pieprzowej. Następnie należy rozcieńczyć je w 100 ml oleju np. słonecznikowego czy oliwy z oliwek. Najdłużej na skórze utrzymuje się trudno dostępny olej moringa. Ciekawym rozwiązaniem jest też olej winogronowy.
Posadź Kocimiętkę i Pelargonie
Jeśli chcemy uchronić się przed komarami w naszym domu warto sięgać po pelargonie i kocimiętkę. Te dwie rośliny posiadają w sobie wiele olejków eterycznych. Dla komarów są zatem nieznośnie. Warto posadzić je w doniczkach, a te umieścić np. na parapecie. Dzięki nim mamy gwarancję, że komary nie będą wlatywały do naszego pokoju, czy kuchni pomimo otwarcia okna, które jest niezbędne w czasie lata. Jest to sposób łatwy, tani i niewymagający od nas podejmowania żadnych innych działań.
Jasne ubrania i bezzapachowe kosmetyki
Skutecznym sposobem na komary jest również odpowiedni ubiór oraz zapach. Ubrania ciemne działają na komary jak czerwona płachta na byka. Warto zatem ubierać się w jasne ubrania. Ważny jest też zapach. Powinniśmy używać bezwonnych kosmetyków. Te — szczególnie o zapachu owocowym potrafią przyciągać niezwykle skutecznie komary do nas. Warto też utrzymywać higienę, gdyż pot i zawarty w nim kwas mlekowy również przyciągają komary.