Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Jak przygotować ogród do wiosny? | Relacja na Żywo
Jak przygotować ogród do wiosny?
Hobby

Jak przygotować ogród do wiosny?

Wiosna to zdecydowanie najpiękniejsza pora roku, dlatego każdy jej wypatruje już od początku nowego roku. Jednak to dopiero marzec i kwiecień są miesiącami, kiedy powinno się rozpocząć ogrodowe porządki. Niezbędne jest odpowiednie przygotowanie gleby i wszystkich roślin, co składa się na zaawansowane porządki wiosenne.

Jak przygotować ogród do wiosny?

Jakie czynności wykonać w ogrodzie przed wiosną?

Porządki mają na celu zapewnić kwitnienie roślinom oraz owocowanie drzewom. Pierwsze prace należy rozpocząć po ustąpieniu mrozów, czyli mniej więcej na przełomie marca i kwietnia. W tym celu konieczne jest usunięcie ewentualnych pozostałości liści, gałęzi zalegających na trawniku i w grządkach. Z drzew powinny również zniknąć wszystkie zeszłoroczne owoce, a z roślin usunięte zabezpieczenia w postaci folii, kopców, osłon. Okres wiosenny to czas na zbadanie gleby, spulchnienie jej oraz zastosowanie nawozów z dużą zawartością azotu. Podłoża roślin wymagają natomiast ściółkowania, czego celem jest zatrzymanie lub spowolnienie pojawiania się chwastów. Dobrze sprawdzi się również mielona kora lub zwykłe trociny.

Jak przygotować glebę do siewu?

Tylko żyzna i zdrowa gleba pozwoli roślinom odpowiednio się rozwinąć, co w efekcie daje obfite plony. Dlatego jakość podłoża jest tak istotna, jeśli są jakiekolwiek nieprawidłowości w tym zakresie trzeba natychmiast działać. Uzyskanie wyników gleby daje ogrodnikowi informację, na jakie gatunki roślin powinien postawić w bieżącym roku. Wartości pH są najważniejsze i właśnie do tego parametru dobiera się stosowane gatunki. Badanie gleby można przeprowadzić samodzielnie za pomocą kwasomierza glebowego, maksymalny koszt zakupu nie przekracza 100 złotych. Urządzenie można kupić w sklepach ogrodniczych lub za pośrednictwem Internetu. Najważniejsze jest pobieranie próbek z suchego podłoża, ogrzanego słońcem. Wynik na pewno nie będzie miarodajny, jeśli ziemia będzie zmarznięta lub mokra. Następnie przyda się zbadanie gleby pod kątem zawartości w niej najważniejszych pierwiastków – fosforu, azotu oraz potasu.