Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Płytki do salonu – jak wybrać najlepsze? | Relacja na Żywo
Płytki do salonu – jak wybrać najlepsze?
Dom

Płytki do salonu – jak wybrać najlepsze?

Płytki w salonie to ciekawa opcja na wykończenie podłogi. W przeciwieństwie do klasycznych wykładzin czy dywanów są łatwe w utrzymaniu w czystości, wygodne w codziennym użytkowaniu i wytrzymałe. Czym się sugerować przy ich zakupie, by wybrać te najlepsze? Jaki rozmiar powinny mieć płytki, i czy lepiej sprawdzą się matowe, czy z połyskiem?

Styl wnętrza

To chyba jedna z najważniejszych kwestii, jakie trzeba wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Każdy salon urządzany jest w określonym stylu, dlatego aby zachować spójność, należy poszukać materiałów, które najlepiej komponują się we wspólnej aranżacji.

We wnętrzu w stylu rustykalnym lub skandynawskim dominują akcesoria wykonane z naturalnych materiałów – tu sprawdzą się płytki do salonu drewniane, najlepiej gresowe, które wyglądem przypominają surowe deski. Wnętrza glamour lubią błysk i przepych, dlatego najlepiej zastosować płytki na wysoki połysk. Salon w stylu industrialnym warto dopełnić płytkami będącymi imitacją surowego betonu.

Mat czy błysk?

Salon jest miejscem, w którym spędza się sporo czasu. Gromadzi się w nim rodzina podczas wspólnych świąt i uroczystości, a oprócz gwaru można usłyszeć także odgłosy stóp biegających dzieci czy zwierząt. Zaletą płytek matowych jest antypoślizgowość, a także łatwość w utrzymaniu w czystości. Matowe płytki do salonu nie wymagają polerowania, nie widać na nich smug, zarysowań, piasku wniesionego z dworu wraz z obuwiem czy sierści zwierząt.

Płytki z połyskiem natomiast wyglądają bardzo gustownie i stylowo. Znakomicie prezentują się w przestronnych wnętrzach, odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie wygląda na jeszcze większe. Dają efekt luksusu, zwłaszcza w zestawieniu z dodatkami w stylu glamour. Ich wadą jest konieczność stosowania dedykowanych detergentów, które nie pozostawiają smug na powierzchni.

Płytki do salonu – jak wybrać najlepsze?

Rozmiar płytek

Płytki do salonu dostępne są w różnych rozmiarach, ale warto dokonać ich wyboru pod względem krzywizny podłogi. Nieco bardziej kłopotliwe wnętrza będą wymagać płytek w niewielkim rozmiarze, dzięki którym można wyeliminować wizualne mankamenty. Do dużych salonów poleca się montaż płytek wielkoformatowych, które wprowadzą szyku i elegancji. Duże płytki do salonu są hitem, które uznano w nowoczesnym designie za ponadczasowe.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą różne rozmiary płytek. Takie kompozycje są coraz częściej spotykane, a efekt zależy wyłącznie od poczucia estetyki i zmysłu aranżacyjnego. Jeśli w salonie wydzielonych jest kilka stref, za pomocą płytek różnego rozmiaru można z powodzeniem zaakcentować każdą z nich. Kafle tego typu można montować także na ścianach, uzyskując oryginalne i efektowne wykończenie wnętrza.

Nieskończona liczba propozycji

Popularność płytek do salonu zaowocowała różnorodnością wzorów i materiałów, z jakich je wykonano. W ofercie dostępne są między innymi gres, kamień naturalny, granit czy trawertyn. Ponadto można się zdecydować na zakup płytek stylizowanych na drewno czy marmur, co jest znacznie tańszą opcją, która wprowadzi do wnętrza porównywalny efekt.