W dobie znacznego postępu technologicznego, stopniowo odchodzi się już od konwencjonalnych źródeł światła. Coraz częściej zastępujemy je rozwiązaniami LED, znajdującymi się obecnie na czele stawki. Nie można zarzucić takiemu oświetleniu braku popularności. Rynek jest niemalże obdzierany z urządzeń technologii ledowych. Trzeba przyznać, że nie dzieje się tak jednak bez powodu. Ten typ źródeł światła posiada ogromną liczbę zalet, niedających się nawet zestawić z innymi odmianami.
Zakres stosowania i energooszczędność
Zacznijmy może od najważniejszych czynników, skłaniających konsumentów do kupna. W pierwszej kolejności skupmy się na możliwościach użytkowania takiego oświetlenia. Aktualnie, towarzyszy nam ono niemalże wszędzie. W domach, mieszkaniach, samochodach, na stadionach czy w mieście. Coraz częściej na zmianę oświetlenia decydują się także potężne zakłady pracy. Dlaczego tak się jednak dzieje? Otóż, źródła światła zaliczane do technologii LED dają wiele możliwości i mogą występować w przeróżnych formach. Najpopularniejszymi są oczywiście żarówki, jednak oprócz nich spotkać możemy również oprawy, paski LED czy nawet szynoprzewody i gotowe lampy. Nie ma również ograniczeń co do wielkości. Większość ogromnych jupiterów jest wykonywana właśnie przy użyciu źródeł światła najnowszej technologii ledowej.
Dużych rozmiarów zakłady przemysłowe bądź instytucję, nie decydowałyby się na natychmiastową wymianę oświetlenia, gdyby nie korzyści z tego wynikające. Do takich możemy zaliczyć rzecz jasna sporą oszczędność energii. Szacuje się, oświetlenie LED może pobierać nawet do 70% mniej energii, w porównaniu do żarówek konwencjonalnych.
Długa żywotność i brak zagrożeń dla środowiska
Niemal wszystkie ledowe źródła światła nie mają sobie równych pod kątem żywotności. Szacuje się, że standardowa żarówka LED jest w stanie przeświecić nawet ponad 50 tys. godzin. Oznacza to, że jej żywotność może być nawet 50-krotnie wyższa od żarówki konwencjonalnej. Są to jedynie przybliżone rachunki, które mają na celu wyłącznie zobrazowanie sytuacji. Żarówka żarówce nierówna, przez co podana przez nas granica może być bardzo często przekroczona, a niekiedy również i nieprzebita.
Warto wspomnieć także o tym, że ledowe źródła światła są w pewnym stopniu ekologiczne. Nie zawierają żadnych, szkodliwych dla ekosystemu metali oraz po zużyciu są przeznaczone do pełnego recyklingu.
Pozostałe zalety
Cecha ta nie zawsze musi być przydatna, jednak żarówki LED są bardzo wytrzymałe w kontekście twardości. Ich klosze po upadku tłuką się rzadziej od tych, umieszczonych na żarówkach konwencjonalnych. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno jednymi, jak i drugimi nie powinno się rzucać. Mało zauważalną przez ludzkie oko rzeczą jest także fakt otrzymywania natychmiastowego światła. Nie jest potrzebne nagrzanie żarówki, a elektrony od razu wydobywają z siebie jak największą moc.
Co ważne, wiele klasycznych żarówek „pali się”, bo nie wytrzymuje nadmiernej temperatury pracy. W przypadku ledowych źródeł światła taka sytuacja nie nastąpi. Żarówki LED pracują w temperaturze optymalnej i nie nagrzewają się nadmiernie.