Dom energooszczędny: co to jest?
Dom energooszczędny jest rozwiązaniem, dzięki któremu możemy zaoszczędzić pieniądze, przede wszystkim poprzez zużywanie mniejszej ilości energii. Trzeba liczyć się z tym, że budowa domu energooszczędnego jest dużo droższa, niż domu tradycyjnego, lecz późniejsze rachunki za ogrzewanie i prąd- są zdecydowanie niższe. Tego typu budynki, wyróżniają się zwartą bryłą bez mostków cieplnych i ciepłymi ścianami, które zmniejszają, przede wszystkim straty ciepła.
Przy budowie domu energooszczędnego, jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje się promienie słoneczne, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Jednym z głównych rozwiązań tego typu, są dobrze umieszczone okna w stronę słońca. Domy ekologiczne wykorzystują w szczególności ciepło z gruntu, energię odnawialną, rekuperację, oraz energooszczędną wentylację. Ludzie decydujący się na energooszczędny dom, są zazwyczaj zwolennikami ekologicznego życia, którzy cenią sobie przede wszystkim ochronę środowiska, oraz wysoki komfort życia.
Materiały do budowy domu energooszczędnego
Przy budowie domu energooszczędnego, bardzo ważnym elementem są wykorzystywane materiały budowlane. Wszystkie materiały, powinny być najwyższej jakości i powinny chronić przed utratą ciepła. Cechuje je szczególnie duża masa termiczna. Takie rozwiązanie jest typowe dla powstawania domów ekologicznych, ponieważ redukują w znacznym stopniu zużycie energii. Większość osób, zapewne zastanawia się nad tym, co to jest ta masa termiczna i do czego ona służy? Otóż, masa termiczna jest potencjalnym materiałem, który pozwala pochłaniać i magazynować energię cieplną, a także odpowiada za kontrolę temperatury wewnątrz wszystkich pomieszczeń, a także zmniejszanie szybkości wymiany ciepła.
Dlatego też, biorąc pod uwagę dużą masę termiczną, powinno się wybierać kamień, beton, cegłę. Natomiast odchodzi się w znacznym stopniu od stosowania drewna, stali, czy też wykładzin. Domy energooszczędne, powinny wyróżniać się dobrą izolacją ścian, podłóg, oraz dachu. Przy wybudowaniu domu tego typu, należy w pierwszej kolejności zadbać o współczynnik przenikania ciepła przez ściany, oraz okna – tego rodzaju współczynnik, powinien być jak najniższy.