Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Ból ucha – jak sobie z nim poradzić? | Relacja na Żywo
Ból ucha – jak sobie z nim poradzić?
Zdrowie

Ból ucha – jak sobie z nim poradzić?

Ból ucha to obok bólu zębów jedne z najbardziej bólowych dolegliwości. Pojawia się bez znaczenia na kategorię wiekową i zwykle kończy się wdrożeniem leczenia za pomocą lekarstw. Mało kto wie, że istnieją domowe sposoby radzenia sobie z bólem ucha. Jakie zatem metody można stosować w domu?

Co wywołuje ból ucha?

Dolegliwości związane z uchem mogą być wywołane nieprawidłowościami występującymi w uchu zewnętrznym, środkowym czy też narządów występujących obok uszu takich jak zatoki, zęby, krtań, przełyk czy migdałki. Do często spotykanych przyczyn zalicza się zapalenie ucha zewnętrznego, zapalenie ucha środkowego, korek z woskowiny, nieprawidłowości czynności trąbki Eustachiusza, uraz mechaniczny, odmrożenie, poparzenie, infekcja zatok, krtani, migdałków, stan zapalny w jamie ustnej taki jak np. ropień okołozębowy czy próchnica. Stany zapalne wywołane mogą być także przez różne zaburzenia bakteryjne, wirusowe czy mieszane. Wraz z wymienionymi objawami występować może gorsze samopoczucie, gorączka, swędzenie, obrzęk czy wyciek z ucha. Występowanie wyżej omówionych symptomów należy podać niezwłocznie leczeniu lekarza specjalisty, a dokładnie laryngologa czy otolaryngologa.

Ból ucha – jak sobie z nim poradzić?

Czy ból ucha może wystąpić u dziecka?

Jest to dość częste schorzenie, jakie występuje w wieku dziecięcym i wywoływane jest przez zapalenie ucha środkowego. Jest ono spowodowane przeziębieniem, infekcją, alergią, a także przerostem migdałków. Podobnie jest w przypadku ząbkowania, gdzie dziecko zmaga się z wydzielaniem większej ilości śliny i śluzu. Starsze dzieci najczęściej zmagają się z zapaleniem ucha zewnętrznego i urazami mechanicznymi. Każdy ból ucha u dziecka powinien być skonsultowany z lekarzem i zastosowaniem leczenia farmakologicznego.

Jakie metody leczenia można zastosować w domu?

Domowe sposoby leczenia można stosować w momencie oczekiwania na wizytę u lekarza bądź łagodnych stanów bólowych. Do nich zalicza się ciepły okład, ciepło z suszarki, jednak unikając zbyt gorącego źródła, miętowa guma do żucia, czosnek oraz cebula.