Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Jak wybrać dobrej jakości kolumny podłogowe do salonu? | Relacja na Żywo
Jak wybrać dobrej jakości kolumny podłogowe do salonu?
Hobby

Jak wybrać dobrej jakości kolumny podłogowe do salonu?

Kolumny podłogowe to świetny wybór zarówno do mniejszych, jak i większych salonów. Podłączone do telewizora lub innego sprzętu audio zapewniają doskonałej jakości, przestrzenny dźwięk oraz dynamiczne basy. Ogromny wybór kolumn podłogowych dostępnych w sprzedaży oraz ich bardzo zróżnicowana jakość nie ułatwiają jednak zakupów. Na co zwracać uwagę przy wyborze kolumn podłogowych do salonu?

Wielkość kolumn podłogowych a rozmiary salonu

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jakich rozmiarów kolumny podłogowe wybrać. W sprzedaży dostępne są zarówno urządzenia, które zajmują sporą ilość wolnej przestrzeni, jak i ich mniejsze, bardziej kompaktowe odpowiedniki. Duże kolumny podłogowe będą dobrym wyborem do większych pomieszczeń, których nie przytłoczą swoimi dość pokaźnymi rozmiarami. Mniejsze z kolei bardziej opłaca się wybierać do salonów z ograniczoną dostępnością wolnej przestrzeni.

Kolumny podłogowe powinny posiadać design oraz kolorystykę dopasowaną do wystroju pomieszczenia, w którym zostaną ustawione. Białe i czarne kolumny są na tyle uniwersalne, że dobrze odnajdą się w praktycznie każdym pomieszczeniu. Inne kolory natomiast warto wybierać w sytuacji, kiedy będą one pasowały do wystroju naszego salonu. Oczywiście, wszystkie kolumny podłogowe, aby właściwie spełniły swoją rolę, muszą charakteryzować się także dobrą jakością dźwięku.

Jak wybrać dobrej jakości kolumny podłogowe do salonu?

Jeden czy więcej głośników niskotonowych?

Kolumny podłogowe powinny odtwarzać trzy pasma – wysokie, średnie i niskie. Tony niskie i średnie mogą być odtwarzane przez dwa osobne głośniki lub przez jeden wspólny głośnik nisko-średniotonowy. Eksperci polecają wybór oddzielnych głośników w układzie 3-drożnym. Głośnik niskotonowy powinien posiadać dużą membranę oraz wychylenie.

Dobrym wyborem są kolumny podłogowe, w których za basy odpowiadają co najmniej dwa głośniki – dzięki temu możliwe jest wkomponowanie w pomieszczenie smuklejszych głośników bez utraty jakości basów. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przypadku salonów o powierzchni 20-30 m2. Im większy salon, tym bardziej opłaca się zainwestować w zakup kolumn podłogowych z większą ilością głośników niskotonowych.

Kolumny podłogowe pasywne czy aktywne?

W sprzedaży dostępne są kolumny podłogowe pasywne, które wymagają zakupu dodatkowego wzmacniacza oraz aktywne, które fabrycznie wyposażone są we wbudowany wzmacniacz. Oba te rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Z klasycznych kolumn podłogowych pasywnych chętniej korzystają osoby, które wolą samodzielnie dopasować wzmacniacz, z kolei aktywne są chętniej wybierane przez profesjonalistów. Wybór zależy więc od naszych preferencji oraz budżetu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup kolumn podłogowych.

Za jakość odtwarzanego dźwięku oraz trwałość kolumn podłogowych odpowiada także rodzaj obudowy. Wśród urządzeń tego typu dominują dziś konstrukcje bas-refleks, które pozwalają na uzyskanie najlepszego rozciągnięcia pasma w dół przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich rozmiarów kolumn. Warto jednak pamiętać, że ustawienie kolumny zbyt blisko ściany może spowodować podbicie basu. W takiej sytuacji lepszym wyborem mogą okazać się kolumny podłogowe z membraną bierną.