Wskaźnik BMI stał się naprawdę popularny dopiero kilka lat temu. Z pewnością znają go osoby, które pragną schudnąć, ponieważ odgrywa on ogromną rolę w całym procesie odchudzania. Został on stworzony ponad 100 lat temu, co zawdzięczamy matematykowi Quateletowi.
Jak interpretować wskaźnik BMI?
Wbrew pozorom obliczenie tego wskaźnika nie jest trudne. Warto jednak zapoznać się ze sposobami właściwej interpretacji wyniku, ponieważ możemy łatwo wprowadzić się w błąd. Przykładem tego są kulturyści, którzy często posiadają dość wysoki wskaźnik BMI, a nie oznacza to, że powinni oni zmienić tryb życia. Szczególnie ważne jest również, aby kobiety pamiętały, że w ich ciele znajduje się dużo więcej tłuszczu, niż w ciałach mężczyzn. Powodem tego oczywiście jest prawidłowe funkcjonowanie płciowe oraz hormonalne. Lekka nadwaga nie powinna być przyczyną problemów kobiet. Wskaźnik BMI waha się również z powodu uwarunkowań rasowych. Dla przykładu Azjaci posiadają naprawdę niski wskaźnik masy ciała. Głównym celem tego wskaźnika jest wstępna diagnoza naszej masy ciała.
Zakres wartości wskaźnika BMI
Wskaźnik BMI jest skierowany do dorosłych kobiet oraz mężczyzn. Gdy obliczymy wskaźnik, powinniśmy porównać go z ogólnymi wartościami udostępnianymi przez WHO. Podstawowa klasyfikacja, która ma oznaczać wagę prawidłową, waha się od 18,5 do 24,99. Wskaźnik, który przyjmuje wartość poniżej tych widełek, oznacza niedowagę. Z kolei wartość powyżej tych widełek oznacza nadwagę. Oczywiście wraz z wiekiem prawidłowa wartość wskaźnika BMI zmienia się. Warto więc przy obliczeniach brać pod uwagę proces starzenia się. Sytuację poważną stanowi wartość wskaźnika BMI powyżej 30. W takim wypadku musimy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Dzięki temu dużo szybciej będziemy mogli wykryć możliwość wystąpienia różnych chorób cywilizacyjnych, jak cukrzycę czy miażdżycę. Wczesna diagnoza pozwoli nam na szybkie wdrożenie leczenia. Właśnie dlatego powinno się regularnie obliczać wskaźnik BMI.
Wskaźnik BMI może nam dostarczyć wielu przydatnych informacji, które mogą pomóc w diagnozie wielu bardzo poważnych chorób.