Takie pytanie w stronę gospodyni domowej kierują nie tylko jej dzieci, lecz także mężowie. Tradycyjna pierś w panierce nieco się już przejadła, podobnie jak kotlety mielone czy oklepane spaghetti. Jednym z dań, którym można zaskoczyć domowników, jest schab duszony w warzywach. Aromatyczny kociołek w pysznym sosie sprawi, że potrawa na dobre zagości w domowym menu, zachwycając zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Schab duszony w warzywach
Składniki niezbędne do przygotowania potrawy to:
- 600 g schabu bez kości
- 450 g ziemniaków
- 1 czerwona papryka, 1 zielona papryka
- 1 średniej wielkości cebula
- 5 szt. marchewek
- Sól, pieprz i tymianek
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżki masła
- Sos cebulowo-czosnkowy
Składniki wystarczają do przygotowania posiłku dla 6-osobowej rodziny. Czas potrzebny na zrobienie potrawy to około 60 minut.
Przygotowanie
- Zaczynamy od przygotowania warzyw, które dokładnie myjemy. Jeśli marchewka jest młoda, nie trzeba jej obierać. Warzywo kroimy w talarki, papryki w paski, cebulę w piórka, a ziemniaki w ćwiartki.
- Przygotowujemy schab – kroimy go na 6 równych plastrów, myjemy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Schab można lekko rozbić. Wcieramy sól, pieprzy oraz tymianek, układamy w niewielkiej misce i zalewamy sosem cebulowo-czosnkowym. Mięso przykrywamy folią i odstawiamy do lodówki na minimum 3 godziny.
- Zamarynowane mięso podsmażamy z każdej strony na średnim ogniu, po czym dodajemy 300 ml wody i gotujemy około 30 minut pod przykryciem. Po tym czasie do naczynia dodajemy marchewkę, ziemniaki i cebulę, dusząc całość kolejne 15 minut. Ostatnim składnikiem jest papryka. Wszystkie warzywa dusimy do momentu, aż staną się miękkie. Pod sam koniec gotowania dodajemy masło – powstały sos nabierze aksamitnej konsystencji. Można nim polać porcję gotowych warzyw.
Aby smakowało jeszcze bardziej
Gotując obiad dla rodziny, można użyć składników, które najbliżsi najbardziej lubią. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zieloną paprykę wymienić na żółtą, zastąpić marchewkę pietruszką, czy po prostu dodać innych ulubionych warzyw. Mięso natomiast przesiąknie sosem jeszcze lepiej, gdy zamarynujemy je dzień wcześniej i zostawimy na całą noc w lodówce. Danie można doprawić ulubionymi ziołami, takimi jak pietruszka, koperek czy bazylia.
Wartości odżywcze
Schab zaliczany jest do klasyków kuchni polskiej, dlatego tak często gości na naszych stołach. Tradycyjny schabowy w panierce to podstawa niedzielnego obiadu w wielu domach. W okresie świątecznym uwielbiamy zajadać się pieczonym i faszerowanym schabem, nierzadko w towarzystwie śliwki czy moreli. Ciekawostką jest, że jeszcze w XIX wieku mięso wieprzowe nie zaliczało się do dań staropolskich, a stanowiło głównie posiłek niższych klas społecznych.
Schab jest cennym źródłem sodu i potasu. Przygotowany w odpowiedni sposób, posiada ilość cholesterolu porównywalną do białka, może więc z powodzeniem zastąpić niejedno dietetyczne danie. Schab jest też źródłem łatwo przyswajalnego białka, znajdują się w nim spore zasoby żelaza i cynku, a także witamina E i witaminy z grupy B.