Dolegliwości neurologiczne dotykać mogą każdą grupę wiekową, niezależnie czy są to osoby poniżej czy powyżej 18 roku życia. Chorobą neurologiczną może być zwykły ból głowy jak i bardziej zaawansowane dolegliwości jak np. choroba Huntingtona czy też stwardnienie rozsiane. Choroby neurologiczne nie należą do rzadkości. Świadczyć o tym mogą dane podające przez WHO, zdaniem których w 2016 roku z padaczką zmagało się ponad 50 milionów osób. Jeśli chodzi o często spotykaną migrenę, mówi się, że zmaga się z nią aż 10% całej populacji na świecie. Które z symptomów powinny być dla każdego alarmujące? Kiedy należy zgłosić się do lekarza, zajmującego się chorobami neurologicznymi?
Co wywołuje schorzenia neurologiczne?
Choroby neurologiczne wywoływane są przez różne zmiany patologiczne, które znajdują się w obrębie układu nerwowego, jak i wychodzące poza niego. Zdarza się, że choroby te zostają nabyte, a są i takie, które towarzyszą chorym od urodzenia. Schorzenia neurologiczne mogą być także uwarunkowane genetycznie jak wspomniana już choroba Huntingtona. Choroby te mogą być spowodowane także przez różne zaburzenia układu odpornościowego, czego przykładem jest znane stwardnienie rozsiane. Choroby neurologiczne mogą powstać także w wyniku uszkodzeń, występujących w strukturach układu nerwowego. Tutaj dobrym przykładem może być udar mózgu. Ponadto dolegliwości neurologiczne mogą pojawić się w skutek przeróżnych infekcji, niezależnie czy to bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych, a także zatrucia oraz innych urazów.
Jak objawiają się choroby neurologiczne?
Lekarze mówią o bardzo różnych objawach schorzeń neurologicznych. Do takich najczęściej spotykanych zaliczyć można nieprawidłowości z czuciem, z koordynacją, afazję, agnozję, różnego rodzaju drżenia czy pląsawice, ból, obniżenie siły mięśniowej, paraliż, uszkodzenia związane z narządami zmysłów, problemy z pamięcią, świadomością, koncentracją uwagi, trudności z mową, zawroty głowy, omdlenia, napady drgawkowe, problem z przemieszczaniem się czy trudności z równowagą. Zdarza się również, że choroby neurologiczne mogą doprowadzić do pojawienia się symptomów zwykle charakterystycznych do chorób psychicznych. Mowa tutaj o urojeniach, omamach, zmianach osobowości, agresji, zaburzeniach nastroju czy występowanie różnego rodzaju lęków.
Jakie wyróżnia się rodzaje dolegliwości neurologicznych?
W tej grupie znajduje się wiele różnych chorób. Wśród najbardziej charakterystycznych znajdują się choroby infekcyjne układu nerwowego, choroby neurodegeneracyjne, zaburzenia otępienne, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, stwardnienie rozsiane, wodogłowie, wady wrodzone np. rozszczep kręgosłupa albo przepuklina oponowo-rdzeniowa, różnego typu bóle głowy, w tym i migrena, padaczka, schorzenia powiązane z problemami związanymi z naczyniami krwionośnymi, neuralgie, neuropatie, narkolepsja czy schorzenia spowodowane przez priony.
Partnerem artykułu jest "Onkolmed, gdzie pracują tacy specjaliści, jak Neurolog Warszawa".