Dach jednospadowy znajduje obecnie zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i w przypadku budynków o charakterze gospodarczym. Za jego wykonaniem przemawia łatwość i szybkość realizacji oraz niższy koszt całego przedsięwzięcia w porównaniu do więźb wielospadowych. Prawidłowo wykonany dach jednospadowy zapewnia efektywne odprowadzanie wody oraz ułatwia montaż paneli fotowoltaicznych i innych instalacji solarnych znajdując zastosowanie w budownictwie energooszczędnym.
Dach jednospadowy i jego cechy charakterystyczne
Dach jednospadowy, nazywany także pulpitowym, to prosta oraz mało kosztowna w realizacji konstrukcja dachowa, która jeszcze kilkanaście lat temu znajdowała głównie zastosowanie w przypadku budynków o charakterze gospodarczym, wiat oraz garaży. Dziś dach jednospadowy coraz częściej jest wykorzystywany w domach jednorodzinnych, a jego nowoczesny charakter pozwala dodatkowo podkreślić minimalistyczną formę współczesnych budynków mieszkalnych. Dach jednospadowy jest stosunkowo mało wymagający w wykonaniu oraz zapewnia dobre odprowadzanie wody opadowej z połaci. Tego typu dachy najczęściej są realizowane z drewna.
Dach jednospadowy jest swoistym kompromisem pomiędzy połaciami płaskimi a popularnymi dachami dwuspadowymi, która doskonale sprawdza się w domach jednorodzinnych. Jego wykonanie jest szczególnie zalecane w przypadku małych działek oraz dla inwestorów z ograniczonym budżetem – realizacja dachu jednospadowego pochłania mniej środków finansowych oraz jest mniej wymagająca pod względem czasowym od dachów wielospadowych. Jego zaletą jest także brak ograniczenia pomieszczeń zlokalizowanych bezpośrednio pod dachem skosami, co może być sporą wadą w przypadku dachów dwuspadowych. Nowoczesne dachy jednospadowe świetnie wpasowują się ponadto w miejską zabudowę nadając budynkowi mieszkalnemu bardziej nowoczesnego charakteru.
Konstrukcja dachu jednospadowego i jego pokrycie
Konstrukcja dachu jednospadowego posiada jeden spad. Jej odpowiedni dobór jest ściśle uzależniony od kąta nachylenia dachu. W przypadku pokryć o niewielkim nachyleniu zastosowanie znajdują takie rozwiązania, jak konstrukcja krokwiowa, płatwiowo-kleszczowa oraz krokwiowo-zastrzałowo. Dach jednospadowy o dużym nachyleniu połaci wymaga natomiast zastosowania konstrukcji opartej na wiązarach kratowych lub konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Wybór odpowiedniego pokrycia dachu jest natomiast uzależniony od kąta nachylenia konstrukcji, gdyż każdy z dostępnych materiałów posiada swoje ograniczenia. W przypadku dachów o małym spadku często niezbędne okazuje się wykonanie pod pokryciem sztywnego poszycia pokrytego warstwą hydroizolacyjną.
Na dachu jednospadowym mogą zostać umieszczone blachodachówki, blacha płaska, trapezowa, dachówki ceramiczne i cementowe. Wybór odpowiedniego materiału powinien zostać dopasowany do kąta nachylenia dachu oraz efektu wizualnego, jaki chcemy uzyskać. Dach powinien bowiem dobrze współgrać z bryłą budynku stanowiąc z nią jedną, kompletną całość. Więcej praktycznych informacji na temat dachu jednospadowego można zaczerpnąć ze strony: https://domnowoczesny.com/artykul/nowoczesny-dach-jednospadowy.html.