Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Początki ciąży - jak o siebie zadbać? | Relacja na Żywo
Początki ciąży - jak o siebie zadbać?
Rozwój osobisty

Początki ciąży - jak o siebie zadbać?

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety.  W organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian, ale odczucia z nimi związane nie zawsze są komfortowe dla przyszłej mamy.  Wahania hormonów i związane z nimi dolegliwości mogą być dokuczliwe.

Wiele kobiet, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży skarży się na mdłości i wymioty. Pomocne mogą okazać się odpowiednie preparaty, np.: Pregna VOMI, jak i zadbanie o siebie w tym wymagającym dla organizmu okresie.

Jak radzić sobie z mdłościami w czasie ciąży?

Początki ciąży - jak o siebie zadbać?

Mdłości to niestety bardzo powszechna przypadłość kobiet ciężarnych.  Najczęściej zaczynają się ok 4-7 tygodnia ciąży, a mogą trwać do 22 tygodnia, a nawet dłużej(zdarzają się przypadki, gdy mdłości dokuczają nawet w 9 miesiącu). Jest to nie tylko bardzo kłopotliwe i negatywnie wpływające na samopoczucie przyszłej mamy.  Ciągłe mdłości mogą prowadzić do odwodnienia organizmu i może być nawet wymagana hospitalizacja.

Na szczęście tak skrajne przypadki zdarzają się stosunkowo rzadko, a na umiarkowane mdłości są sposoby.  Pomocne może być spożywanie posiłku jeszcze przed wstaniem z łóżka - jeżeli więc ktoś marzył o tym, aby serwowano mu śniadania do łóżka, okres ciąży jest ku temu idealną sposobnością.  Warto również unikać potraw smażonych i pikantnych. Należy pić duże ilości wody, aby zapobiegać odwodnieniu. Specjaliści zalecają także suplementację witaminy B6, która pomaga zwalczyć zmęczenie. Z domowych sposobów, znakomicie sprawdzi się imbir - można przyrządzić z niego napój, lub dodać np. do ciasteczek.

Co w przypadku, gdy przez mdłości, przyszła mama nawet nie może myśleć o jedzeniu? Doskonałym wyjściem mogą się okazać odpowiednie suplementy, np. Pregna Vomi. Preparat ten ma postać gumy do żucia, a w swoim składzie posiada wyciąg z kłącza imbiru(łagodzenie mdłości), witaminę B6 oraz magnez. W szrankach z mdłościami pomaga również walka ze stresem - unikanie czynników stresowych, relaksacyjne masaże czy rozluźniająca aromaterapia mogą wiele zdziałać.

Aktywność w ciąży jest ważna

Jeżeli ciężarnej stan zdrowia i samopoczucie na to pozwala, jak najbardziej powinna być aktywna. Ruch nie tylko pozwala przyszłej mamie zadbać o formę, ale i sprawi, że maluch będzie się lepiej rozwijać. Warto wybrać taki rodzaj aktywności, który po prostu sprawia nam przyjemność, pozwala się wyciszyć lub odstresować. Może być to pływanie, długie spacery, spokojne przejażdżki na rowerze. W niektórych miastach organizowane są specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży.

Ciąża - czego nie jeść?

Dieta kobiety ciężarnej powinna być zdrowa i zbilansowana, jednak zdarza się, że stoi to w sprzeczności z zachciankami przyszłej mamy. Warto jednak odstawić słodycze, unikać dań typu fast food, zrezygnować z serów pleśniowych, surowych jaj (kogel mogel, musy), surowego mięsa czy ryb.

Zaleceń dla przyszłych mam jest sporo. Warto w tym okresie skupić się na sobie. To naturalne, że czasem jest się wyczerpanym - wszak ciąża to nie lada wyzwanie dla organizmu. Dlatego należy o siebie dbać. Wysypiać się, skupić na relaksie, nie dać się mdłościom (przyda się Pregna Vomi i stosowanie do wymienionych wyżej wskazówek).