Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Remont dachu – jak zrobić to dobrze? | Relacja na Żywo
Remont dachu – jak zrobić to dobrze?
Dom

Remont dachu – jak zrobić to dobrze?

Każdy dach, wcześniej, czy później, będzie wymagał napraw. Pokrycie dachowe z czasem traci swoją szczelność i należy je wymienić lub poddać gruntownej regeneracji. Taki remont czy wymiana dachu to doskonała okazja do zwiększenia energooszczędności domu. A tym samym do obniżenia kosztów przeznaczonych na jego ogrzewanie.

Od czego zacząć?

Wymiana pokrycia dachowego powinna być realizowana z udziałem fachowców. Cieśla musi dokładnie obejrzeć konstrukcję dachu i sprawdzić, czy wszystko jest z nią w porządku. Ważne jest nie tylko sprawdzenie więźby dachowej i deskowania (jeśli jest) pod względem ewentualnych odkształceń, ale także sprawdzenie kondycji drewna – czy nie jest spróchniałe lub spleśniałe.

Ważne jest również to, aby jeszcze przed wymianą pokrycia dachowego, zdecydować, jakie będzie przeznaczenie pomieszczeń znajdujących się bezpośrednio pod nim. Zastanówmy się zatem czy będzie to poddasze użytkowe, czy nieużytkowe, czyli zwykły strych. Jest to istotne ze względów technologicznych, ponieważ inne rozwiązania stosuje się na poddaszach mieszkalnych, a inne na poddaszach nieużytkowych – na https://ocieplenie-domu.com.pl/wymiana-pokrycia-dachowego przeczytasz na ten temat więcej.

Remont dachu – jak zrobić to dobrze?

Poddasze użytkowe – odpowiednia izolacja

Kiedy decydujemy się zwiększyć powierzchnię użytkową naszego domu o pomieszczenia znajdujące się na poddaszu, to musimy liczyć się z koniecznością odpowiedniej izolacji dachu. Połączenie wymiany pokrycia dachowego z ociepleniem nie jest trudne. Jeśli planujemy całkowitą wymianę dachu, to najpierw należy rozebrać stare pokrycie i położyć nowe. Przy tej okazji warto zamontować membranę paroprzepuszczalną.

Kiedy dach zewnętrzny zostanie już wymieniony, można przejść do kolejnego etapu, jakim jest ocieplenie poddasza. Biorąc pod uwagę, że z pewnością będziemy chcieli zastosować najbardziej komfortowe i korzystne rozwiązania, najlepszym materiałem izolacyjnym, będzie wełna mineralna. Do wyboru mamy wełnę skalną lub wełnę szklaną. Dlaczego jest to najlepsza opcja?

Ocieplenie z wełny mineralnej

Wełna mineralna należy do jednych z najlepszych izolatorów. Chroni przed utratą ciepła w zimie, a latem zapewnia przyjemny chłód. Jej sprężysta budowa, pozwala na szczelne wypełnienie przestrzeni pomiędzy krokwiami. Co ważne, w celu uniknięcia mostków termicznych, układa się ją dwuwarstwowo, co daje pełną izolację. Dodatkowo jest to materiał, który skutecznie tłumi dźwięki. Dlatego szum deszczu o blachę nie będzie doskonale wytłumiony i nie będzie miał wpływu na komfort użytkowania pomieszczeń na poddaszu.