Smog już od wielu lat szkodzi zdrowiu i życiu ludzi na całym świcie, powstaje poprzez zmieszanie się ze sobą wszelkich zanieczyszczeń oraz dymu. W ten sposób tworzy się gęsta mgła, która utrzymuje się nad poszczególnymi miastami przez bardzo długi czas. Wśród konsekwencji wdychania szkodliwych związków chemicznych jest znacznie większa liczba chorób płuc, układu krwionośnego oraz pogorszeniu ulega ogólne samopoczucie.
Jak wpłynąć na zmniejszenie się stężenia smogu?
Aby pozbyć się całkowicie, lub przynajmniej zminimalizować występowanie smogu konieczne jest nieustanne uświadamianie społeczeństwa o konieczności dbania o środowisko. W tym celu powinno unikać się palenia w domowych piecach węglem oraz paliwami w różnych postaciach. Dym powstający w wyniku takiego spalania w połączeniu z pozostałymi zanieczyszczeniami i bezwietrzną pogodą tworzy zawiesinę nad poszczególnymi miejscowościami. W ten sposób utrudniane jest oddychanie, jest to szczególnie odczuwalne przez osoby chorujące na astmę lub alergie na poszczególne składniki. Na szczęście w wielu miastach Polski wdraża się działania mające na celu zmniejszenia problemu smogu, który jest szczególnie widoczny w nieco chłodniejszych porach roku. W wybranych punktach umieszczone zostały specjalne czujniki, z których dane umieszczane są w dedykowanej aplikacji smog. Jej instalacja niesie ze sobą same zalety, zwłaszcza w przypadku rodziców małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Dzięki takiej aplikacji można na bieżąco śledzić stan powietrza w danym miejscu, gdy powietrze jest wolne od zanieczyszczeń, można udać się na spacer lub przejażdżkę rowerem. aplikacja smog uwzględnia również dane pozyskane z państwowych stacji rozmieszczonych w wielu krajach, w przypadku Polski wykorzystuje się informacje gromadzone przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Informacje zamieszczane w aplikacji smogowej
Do aplikacji wgrana jest mapa, na której symbole kółek i kwadratów oznaczają zarówno sensory Airly, jak i wspomniane wcześniej stacje państwowe, z których zaczytywane są niektóre dane. Wszystkie uwzględnione urządzenia przekazują niezbędne dane w czasie rzeczywistym, aktualizacje odbywają się w odstępie 5 minut. Dane wyświetlane w aplikacji stanowią średnią arytmetyczną wszystkich wartości z poprzedniej godziny, są one gromadzone przez stacje na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest metoda grawimetryczna, która zasysa powietrze, drugim natomiast automatyczna. Do zalet metody grawimetrycznej zalicza się między innymi precyzję w przekazywanych danych, w przypadku metody automatycznej wszelkie dane są przekazywane w celu opracowania do specjalnych instytucji. Twórcy aplikacji smog dążą do tego, by w jednym miejscu gromadzono dane dla całego świata, nie tylko określonych miejsc na kuli ziemskiej. Warto ponadto wspomnieć, że wszystkie sensory w Polsce umieszcza się w miejscach, w których jakość powietrza jest najlepiej odzwierciedlana, dzięki temu pozyskane dane są jak najbardziej wiarygodne i wzbudzają znacznie większe zaufanie wśród użytkowników aplikacji.