W naturalnym środowisku gołębie zjadają przede wszystkim nasiona, a owady tylko w małych ilościach. Normalna dieta gołębi składa się z kukurydzy, pszenicy, zbóż i innych nasion. Dodatkowo wzbogacona jest w owoce i zielone warzywa, takie jak sałata, szpinak, kiełkujące nasiona, winogrona i jabłko. Gołębie chodzą dookoła i szukają wszystkiego, co nadaje się do jedzenia. Jednak nie wszystkie produkty dla gołębi są odpowiednie.
Wskazówki dla gołębiarzy
Jeśli hodujesz gołębie, musisz je odpowiednio karmić. Gołąb jest ptakiem ziarnożernym. Dlatego lubi jeść nasiona i ziarna zbóż, kukurydzę, słonecznik, pszenica, jęczmień, proso i groszek. Gołębie preferują niektóre nasiona o określonych porach roku. W zimie wolą jeść nasiona oleista. W ten sposób chronią się przed infekcjami. Zmieniają dietę, kiedy nadchodzi lato oraz w czasie rozmnażania i wychowywania młodych.
Najlepiej karmić gołębie mieszanką wszystkich nasion. Wtedy masz pewność, że dostarczasz im wszystko, czego potrzebują. Pamiętaj, że gołębie wychowujące młode, potrzebują bardziej zróżnicowanej diety, aby je nakarmić.
Produkty dla gołębi - jak karmić te ptaki?
Zdrowy, dorosły gołąb może jeść około 30 gramów żywności codziennie. Wybierając produkty dla gołębi, zwróć uwagę, co dokładnie zawierają. Zboża składają się w 70% z węglowodanów, 10% białka i 5-7% tłuszczu i minerałów. Są bogate w witaminę B i E, ale nie zawierają witaminy A. Dlatego dieta dla gołębi powinna też objąć kukurydzę, pełną witaminy A.
Pszenica jest bogata w węglowodany. Musi być podawana w mniejszych ilościach. Jeśli dasz jej za dużo, gołąb przytyje.
Kukurydza ma wysoką wartość energetyczną. Zawiera dużo białek. Jest lekkostrawna dla gołębi. Zbyt duża ilość może jednak prowadzić do przyrostu masy.
Gołębie nie lubią zbytnio owsa. Jednak jest on jest dobry dla ich piór. Pomoże im przetrwać, gdy jest zimno. Jest też ważny dla mięśni, układu krążenia i nerwowego. Nie dawaj go zbyt wiele, gdy gołębie składają jaja. Nie jest zbyt dobry dla skorupek jaj.
Jęczmieniem warto karmić gołębie w styczniu i lutym, wtedy łatwiej zniosą niskie temperatury. Proso jest bogate w białko i nie zawiera dużo tłuszczów. Właściwie skomponowana jest niezwykle ważna dla zdrowia gołębi.
Owady i chleb
Gołębie nie jedzą owadów w dużych ilościach. Nie są podstawą diety. Możesz je jednak podawać raz na jakiś czas, np. raz lub dwa razy w tygodniu.
Jeśli chodzi o chleb, można go potraktować jako okazjonalna przekąskę. Upewnij się, że jest świeży i nie spleśniał. Przygotuj odpowiednią ilość. Sprawdź, czy ptaki zjadły go po kilku godzinach. Wtedy nie ma ryzyka, że pojawi się na nim pleśń. Nigdy nie mieszaj chleba z wodą, aby nie spleśniał. Może bowiem wtedy zaszkodzić gołębiom.
W większości sklepów zoologicznych możesz kupić dobrej jakości mieszankę dla gołębi. Jest właściwie zbilansowana. Dostarcza ważnych składników odżywczych.
Jeśli hodujesz gołębie, przygotuj im zawsze świeżą wodę. Regularnie ją zmieniaj. Jest niezwykle ważna dla zdrowia gołębi.
Witaminy i aminokwasy
Gołębia dieta musi być prawidłowo zbilansowana. Dlatego niektóre witaminy i minerały możesz podawać tylko w niewielkich ilościach. Witaminy są bardzo ważne dla utrzymania zdrowego procesu metabolicznego. Najważniejszą rolę odgrywa witamina A, B, C, D, E i K.