Wędrówki z plecakiem, trekking, wielodniowe wycieczki, bez względu na to, jak nazwiemy taką wycieczkę, wybór odpowiedniego plecaka będzie niezwykle ważny. Powinien być komfortowy i niezawodny w każdy warunkach. Jeśli wybierzesz niewłaściwy model, może znacznie utrudnić Ci życie.
Kilka zasadniczych kwestii
Wybierając plecak weź pod uwagę kilka głównych kwestii:
- Jak długa będzie wycieczka? Czy chcesz spędzić w ten sposób weekend, czy planujesz wędrować przez dwa tygodnie? Odpowiedź na to pytanie wpłynie na to, ile będziesz musiał zabrać i ile potrzebujesz miejsca, aby to wszystko zmieścić.
- Gdzie i kiedy wyruszasz? Tygodniowa wycieczka w Szkocji wymaga dużo więcej ubrań i sprzętu niż tygodniowy pobyt w Hiszpanii.
- Osobiste preferencje również są bardzo ważne. Czy jesteś minimalistą, czy wolisz komfort? Twoje preferencje wpływają nie tylko na wybór sprzętu, ale też na rodzaj plecaka, który będzie Ci potrzebny.
Po ustaleniu głównych wymagań nadszedł czas na szczegóły. Plecaki wyposażone są w wiele funkcji. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Różnią się też konstrukcją.
Konstrukcja plecaka
Paski regulacyjne mogą wyglądać mało okazale, ale jeśli użyjesz ich prawidłowo, różnica w komforcie będzie naprawdę duża. Dzięki nim możesz zmienić kąt i odległość plecaka od pleców. Dzięki temu nie będzie się nam zsuwał. Obciążenie/środek plecaka będzie spoczywał na środku bioder.
Panel tylny są zwykle odpowiednio wyprofilowane, aby zapewnić wygodę użytkownikowi. Mają różne wzory. Większość z nich jest regulowana, a niektóre są tak dobrane, aby uzyskać idealne dopasowanie. Dobrej jakości plecaki sportowe zapewniają amortyzację. Poprawią oddychalność. Gdy jest ciepło, doskonale sprawdzą się również plecaki z siatką na plecach. Zapewniają wysoki poziom wentylacji.
Jeśli wybierzesz odpowiedni pas biodrowy, wędrówka stanie się naprawdę przyjemna. Zwykle im większy plecak, tym mocniejsza jest wyściółka. Zapewnia maksymalne wsparcie i komfort, nawet gdy plecak jest ciężki. Powinna objąć kości biodrowe. Wtedy ciężar plecaka będzie równomiernie rozłożony. Najlepszym rozwiązaniem jest przymierzenie przynajmniej kilku plecaków. Wtedy sprawdzisz, który jest najbardziej wygodny.
Podobnie jak w przypadku pasów biodrowych, grubość i rodzaj obicia na szelkach często zmienia się wraz z wielkością plecaka. Grube, wyściełane szelki zapewniają wygodę i wsparcie. Z kolei cieńsze szelki są bardziej elastyczne. Szelki z siateczki zapewniają idealną wentylację.
Pasek na mostek/klatkę piersiową jest przymocowany do szelek na ramionach. Kończy się na wysokości mostka. Możesz regulować zarówno jego pozycję, jak i długość paska. Dzięki niemu plecak będzie się trzymał stabilniej.
Dodatkowe funkcje
Pokrywa często zawiera kieszeń (lub kieszenie), ułatwiającą przechowywanie sprzętu w górnej części plecaka. W niektórych przypadkach możesz również zdjąć pokrywę. Wtedy plecak będzie lżejszy. Możesz jej użyć w formie nerki na biodrach.
Dostęp do przedniego panelu na zamek błyskawiczny- ta funkcja jest coraz bardziej popularna. Przedni panel można łatwo rozsunąć.
Przednia kieszeń sprawdzi się świetnie, gdy warunki pogodowe szybko się zmieniają. Można w niej przechowywać kurtkę, przewodnik turystyczny, aparat i inne drobiazgi.