Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Co powinniśmy wiedzieć o przewiertach sterowanych? | Relacja na Żywo
Co powinniśmy wiedzieć o przewiertach sterowanych?
Dom

Co powinniśmy wiedzieć o przewiertach sterowanych?

Od lat ludzkość dąży do udoskonalania i doprecyzowania robót budowlanych, a już na pewno tych odbywających się na dany moment w centrach miast. Roboty drogowe, które bardzo często są kojarzone z przewiertami generują spore koszty i oczywistym jest, że najbardziej opłacalne będzie ich szybkie wykonanie. Nie mówiąc już nawet o pieniądzach - z pewnością zdarzyło nam się kiedyś stać w korku z ruchem wahadłowym spowodowanym wykonywaniem przewiertów. Nikt z nas chyba nie polubił tego uczucia. 

Okazuje się, że nowoczesne technologie umożliwiają wykonywanie przewiertów bez konieczności wstrzymywania ruchu, a jeśli już - to nie na kilka miesięcy, a dni. 

Przewiert sterowany – co to takiego? 

Jeszcze do niedawna, w celu złożenia do ziemi rurociągu muszącego przecinać się z drogą, robotnicy byli zobowiązani do ściągnięcia asfaltu z jej fragmentu po to, by następnie wkopywać się pod ziemię i wytwarzać otwór metodą wykopkową. Oczywiście, w przypadku ogromnych rurociągów dalej stosuje się tą metodę, jednak przy mniejszych pracach zaczęła pojawiać się innowacja. 

Chodzi tutaj mianowicie o przewiert sterowany. Jego zadaniem jest wytworzenie otworu, w którym znajdzie się rurociąg bez konieczności robienia wykopów. Wiele osób zastanawia się jak to możliwe, jednak zasada działania jest oszałamiająco prosta. 

Co powinniśmy wiedzieć o przewiertach sterowanych?  

Jak wykonuje się takie przewierty? 

Warto jest zacząć przede wszystkim od sprzętu. W celu stworzenia przewiertu sterowanego korzysta się ze specjalnej wiertnicy. Całe urządzenie składa się ze stacji dla jednego operatora, żerdzi wiertniczej zakończonej głowicą pilotową, a także samego pilota. Początkowym etapem jest stworzenie otworu pilotowego. Głowicę pilotową wraz z wiertłem zanurza się w ziemi, a następnie przy użyciu pilota koryguje się kierunek przewiertu. Całość działa dzięki specjalnej sondzie zawartej w głowicy, która przekazuje koordynaty do pilota i informuje o przeszkodach, a wszystko to dzieje się elektronicznie.  

Gdy już głowica przebije się do celu musimy mieć na uwadze, że w ziemi wciąż znajduje się całe żerdzie wiertnicze. Myśląc logicznie dochodzimy do wniosku, że skoro musimy go stamtąd wyciągnąć, to czemu by nie poszerzyć otworu i tym samym przeciągnąć rurociąg w trakcie drogi powrotnej. Tak właśnie się robi. Głowica jest demontowana, a na jej miejsce wchodzi wiertło poszerzające, do którego na sam koniec przypinany jest rurociąg. Całe żerdzie jest wciągane z powrotem do maszyny, a rura przy okazji wciągana jest w ziemię. 

Do czego najczęściej stosujemy wiercenie horyzontalne? 

Okazuje się, że horyzontalne przewierty sterowane znajdują kluczowe zastosowanie nie tylko przy budowie obszernych rurociągów, ale jest to również świetna opcja w przypadku budowy domów jednorodzinnych. Wiadome, że trzeba ciągnąć skądś prąd, gaz czy wodę. Często nieuniknione jest proszenie sąsiadów o zgodę na przekopanie się przez ich ogród w celu uzyskania dostępu do mediów. Z przewiertem sterowanym zyskać zgodę będzie o wiele łatwiej, gdyż nasi przyszli sąsiedzi nie będą mieli żadnych rozkopów w ogrodzie.