Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Czynności podnoszące kondycję mózgu | Relacja na Żywo
Czynności podnoszące kondycję mózgu
Rozwój osobisty

Czynności podnoszące kondycję mózgu

Jest kilka czynników, które sprawiają, że kondycja naszego mózgu znacznie się osłabia. Należą do nich demencja, dieta wysoko tłuszczowa, stres czy bierność umysłowa. Co zatem robić, by utrzymać mózg w dobrej kondycji? Jest kilka sposobów, które można stosować, by dbać o sprawność własnego umysłu.

Kontakt z innymi

Psycholodzy już dawno doszli do wniosku, że jest wiele rodzajów inteligencji. Jedną z główniejszych jest inteligencja społeczna, która odpowiada za działania podejmowane wśród społeczeństwa. Badania pokazują, że osoby, które są w stałych relacjach z innymi rzadziej zapadają na problemy wynikające z poznawczych aspektów funkcjonowania umysłu. Stąd wniosek, że warto utrzymywać relacje interpersonalne nawet w późnym wieku.

Uczenie się nowych umiejętności

W przeszłości twierdzono, że mózg rozwija się tylko do pewnego okresu. Nic bardziej mylnego. Nowe połączenia mózgowe mogą być na bieżąco tworzone również w dorosłym wieku, kiedy nabywa się nowych umiejętności. Trzeba mieć świadomość, że uczenie się rzeczy teoretycznych czy praktycznych wpływa pozytywnie na mózg człowieka.

Czynności podnoszące kondycję mózgu

Kontakt z roślinami

Zajmowanie się ogrodem, pielęgnacja kwiatów i roślin opóźnia proces starzenia się. Australijscy badani dowiedli, że osoby starsze zajmujące się ogrodem później zapadały na demencję. Codzienne przebywanie wśród roślin zmniejsza ryzyko pojawienia się demencji aż o 36%. Wynika to z tego, że czynność ta ma zdolności wyciszające i zawiera w sobie elementy aktywności ruchowej.

Taniec, a proces starzenia się

Mózg świetnie reaguje na aktywność fizyczną, a w szczególności na taniec. Dowiedziono, że osoby, które tańczą systematycznie są o 76% mniej narażeni na pojawienie się demencji. Taniec ma korzystny wpływ na koordynację wzrokowo-ruchową, balans ciała oraz na lepszą koordynację czynności w trakcie procesów poznawczych. Uczenie się choreografii wpływa na tworzenie się nowych połączeń w mózgu. Ponadto, taniec pozytywnie wpływa na rozwój społeczny, który też jak wspomniano ma sprzyjający wpływ na mózg ludzki.