Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Jak dbać o papużki faliste? | Relacja na Żywo
 Jak dbać o papużki faliste?
Hobby

Jak dbać o papużki faliste?

Papużki faliste są towarzyskie, zabawne i pełne energii. Uwielbiają jedzenie i mogą rywalizować z każdą papugą pod względem zdolności mówienia. Papużkę falistą można łatwo oswoić. Stanie się wtedy lojalnym i kochającym przyjacielem. To ptak społeczny, dlatego źle znosi odosobnienie.

 Jak dbać o papużki faliste?

Opieka i utrzymanie

Papużki mogą zapamiętać setki słów i nauczyć się różnych sztuczek. Mogą żyć nawet 10 lat i znane są z gadulstwa. Hodowanie papużki jest poważnym zobowiązaniem. Dlatego dobrze się zastanów, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. 

Zdrowa papużka powinna mieć gładkie i czyste pióra, czujną i wyprostowaną postawę. Wyraźnie i regularnie oddycha. Nie ma żadnej wydzieliny wokół dzioba, uszu i oczu. Dobrze się czuje w towarzystwie drugiej papużki. Jeśli będą samotnie przebywać przez dłuższy czas. czują się samotne i przygnębione. 

Sama będzie się regularnie czyścić pióra, drapać dziób o powierzchnię klatki, a nawet kąpać. Musisz jednak pamiętać o przycinaniu paznokci i piór, co jakiś czas. Najlepiej wybierz się wtedy z papużką do dobrego weterynarza.

Odpowiednia klatka

Wybierając klatkę, weź pod uwagę ilość dostępnego miejsca i liczbę ptaków. Klatka lub ptaszarnia powinna zapewniać wystarczającą ilość przestrzeni na rozłożenie skrzydeł. Papużki faliste uwielbiają się rozciągać. Dlatego doskonale sprawdzi się prostokątna klatka. Podstawę klatki powinieneś wymościć papierem. Wtedy możesz kontrolować liczbę, rozmiar, kolor i konsystencję. Przynajmniej raz na tydzień musisz czyścić klatkę i zmieniać papier.

Włóż miskę do klatki, aby papużka mogła się wykąpać. Jest aktywna i dociekliwa, dlatego wybierz dla niej różne zabawki. Mile urozmaicisz jej czas. Umieść klatkę na średniej wysokości, z dala od nadmiernego nasłonecznienia i wszystkiego, co jest aromatyczne.

 Jak dbać o papużki faliste?

Karmienie

Pellety stanowią dobrą dietę podstawową dla papużek falistych. Aby codziennie zmienić zawartość miski. Liściaste warzywa dostarczają niezbędnych witamin i minerałów. Możesz je podawać co drugi dzień. Owoce podawaj raz w tygodniu. a słodycze tylko raz w miesiącu. Dawaj jej też mątwę. Jest idealna dla dzioba papużki. Dostarcza dużo wapnia. Nigdy nie karm ptaka czekoladą, sałatą, awokado, rabarbarem, alkoholem, nasionami owoców i kofeiną. Pamiętaj, by miał ciągły dostęp do wody pitnej.