Zdrowie psychiczne to dość rzadko poruszany temat w naszym kraju. Ciągle słyszymy o tym, by dbać o zdrowie fizyczne, wygląd, uprawiać sporty, jednak nikt nie wspomina o zdrowiu psychicznym. Jest to dość poważne uchybienie, gdyż człowiek składa się nie tylko ze sfery fizycznej, ale i psychicznej. Należy pamiętać, że sfery te są od siebie uzależnione. Prostym przykładem jest choroba, kiedy odczuwamy jakąś dolegliwość bólową automatycznie doświadczamy bólu psychicznego. Pokazuje nam to, że o zdrowie psychiczne należy dbać tak, jak o zdrowie fizyczne. Jakie zatem wyróżnia się te sposoby?
Znajdź czas na regenerację
By móc stawiać czoła codziennym wyzwaniom potrzebujemy ogromnej dawki energii. Funkcjonowanie bez chwili wytchnienia sprawi, że zasoby energetyczne szybko ulegną wyczerpaniu. Będzie nam trudniej w takiej sytuacji poradzić sobie z pojawiającymi się problemami, co doprowadzić nas może do depresji, nerwicy czy stanów lękowych.
Zrób analizę własnych myśli i uczuć
Nie warto praktykować tłumienia własnych emocji. Jest to działanie przynoszące ulgę tylko na krótki okres czasu. Zbyt długo trzymane w sobie negatywne emocje mogą odzwierciedlić się w postaci zmiennych nastrojów, zbytniej drażliwości, a nawet stanów depresyjnych. Należy pozwolić sobie na przeżycie każdej emocji, dać sobie współczucie i zrozumienie. Trzeba nauczyć się w jaki sposób sobie z nimi radzić. Jednym ze spotykanych sposobów jest medytacja.
Monitoruj swój stan zdrowia psychicznego
Odpowiednio wczesne podjęte leczenie w momencie występowania zaburzeń psychicznych daje lepsze rezultaty. Jest to analogiczne do chorób somatycznych. Należy być czujnym i być otwartym na wszelkie niepokojące objawy. Warto wówczas zwrócić uwagę na czas ich trwania, częstotliwość oraz cechy szczególne.
Nie bój się prosić o pomoc
Jeśli zauważaliśmy coś niepokojącego w swoim zachowaniu, typu ciągłe poczucie smutku, nagłe ataki paniki warto udać się do profesjonalisty w postaci psychologa czy psychiatry. To lekarz jak każdy inny, nie należy bać się takiej wizyty.