Dłonie to siedlisko wielu bakterii, pasożytów i chorobotwórczych drobnoustrojów, dlatego też należy regularnie myć ręce. Pamiętajmy jednak, że samo mycie nie wystarczy należy jeszcze robić to w sposób prawidłowy.
Dlaczego mycie rąk jest ważne?
Codziennie dotykamy niezliczonej ilości przedmiotów, na naszych dłoniach mogą znaleźć się, więc: bakterie coli, jaja owsików, tasiemca czy też pałeczki salmonelli. W ostatnim czasie pojawiło się również nowe dodatkowe zagrożenie, jakim są bakterie koronawirusa 2019-nCov. Pamiętajmy, że prawidłowa higiena rąk ma ogromne znaczenie, specjaliści brudne ręce porównują wręcz do „bomby biologicznej”. Z przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Michigan wynika, jednak, że aż 15 % mężczyzn i 7 % kobiet nie myje rąk po wyjściu z toalety, a zdecydowana większość myje je za krótko lub bez użycia mydła. W obecnych czasach higiena rąk jest naprawdę bardzo ważna, dlatego warto wiedzieć jak robić to w sposób prawidłowy.
Instrukcja mycia rąk.
Należy pamiętać żeby przed umyciem rąk zdjąć zegarek, bransoletki i pierścionki. W pierwszej kolejności powinniśmy zwilżyć ręce przy użyciu ciepłej wody, a następnie nałożyć mydło w płynie w zagłębienie jednej z dłoni. Czubkami palców drugiej ręki należy rozprowadzić mydło na obie wewnętrzne powierzchnie dłoni, namydlić je, następnie spleść palce i również je namydlić. Bardzo ważną kwestią jest precyzyjne pokrycie przestrzeni miedzy palcami i paznokci. Kolejny etap to naprzemienne namydlenie wierzchu jednej dłoni wnętrzem drugiej. Pamiętajmy również o namydleniu kciuków i nadgarstków. Ręce należy myć, przez co najmniej 30 sekund. Na koniec trzeba starannie spłukać obie dłonie i wysuszyć za pomocą papierowego ręcznika. Podczas zakręcania kranu warto dotykać go przez papierowy ręcznik, takie działanie uchroni nas przed ponownym zakażeniem.
Pamiętajmy, że dłonie należy myć zawsze po: wyjściu z toalety, kontakcie ze zwierzętami i osobą chorą, kichaniu i kasłaniu, wizycie w przechodni lub szpitalu, powrocie do domu. Bezwzględnie należy również umyć dłonie przed jedzeniem.