Tradycje chrześcijańskie kojarzone są najczęściej ze świętami Bożego Narodzenia, podczas których mamy do czynienia z największą ilością czynności do wykonania. Już sama data Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia nie jest przypadkiem, lecz wiąże się bezpośrednio z datą święta obchodzonego w Rzymie na cześć Słońca, które potocznie nazywane jest narodzinami prawdy.
Najważniejsze tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia
Wigilia oznacza w dosłownym tłumaczeniu czuwanie, jest to nawiązanie do Szabatu, do którego przygotowywano się w taki sam sposób, by święty dzień mógł być odpowiednio czczony. Poza przygotowaniem potraw, tradycje chrześcijańskie uwzględniają ponadto wspólną modlitwę i przygotowanie duchowe do obchodów. Najbardziej znane tradycje chrześcijańskie to symbolika pierwszej gwiazdki oraz odmówienia wspólnej modlitwy i przeczytania fragmentu Ewangelii przed rozpoczęciem wieczerzy. Te honory powinien czynić najstarszy członek rodziny, również on powinien zainicjować wzajemne dzielenie się opłatkiem. Tradycje chrześcijańskie jasno określają, dlaczego czekanie na pojawienie się pierwszej gwiazdki jest tak ważne. Rozdziela ona bowiem dzień od nocy, świat dobrze znany ludziom od dalekiego świata, który jest cały czas zagadką.
Jakie jeszcze tradycje chrześcijańskie warto pielęgnować?
Generalnie wszystkie tradycje chrześcijańskie wiążą się z konkretnym wydarzeniem, są zawsze symbolem kogoś lub czegoś. Pozostawienie wolnego miejsca przy stole wigilijnym jest upamiętnieniem obecności Chrystusa, który w dzień swojego urodzenia powinien być najważniejszą osobą w sercach i domach osób obchodzących Święta Bożego Narodzenia. Tradycje chrześcijańskie to również wskazanie potraw spożywanych w trakcie Wigilii, nie są one przypadkowe, na stole powinno pojawić się 12 dań. Wśród nich znajduje się karp, zupa grzybowa, barszcz, zupa owocowa, pierogi, kluski z makiem, kutia, kapusta, groch, jabłka, orzechy i miód. Każda z potraw musi być postna ze względu na poszanowanie przygotowań do wieczerzy wigilnej.