Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Znaczenie płci w kuchni | Relacja na Żywo
Znaczenie płci w kuchni
Dom

Znaczenie płci w kuchni

Pomimo istniejących stereotypów odnośnie lepiej gotujących kobiet czy mężczyzn nie ma konkretnej zgody między tymi stanowiskami, ponieważ jak dowodzą badania płeć nie odgrywa żadnej roli w umiejętnościach kulinarnych. Zależy to tylko i wyłącznie od własnych predyspozycji, zatem można spotkać dobrą kobietę, która świetnie gotuje i tak samo mężczyznę o niesamowicie wysublimowanych kubkach smakowych.

Naukowe dowody

Badania pokazują, że zarówno płeć żeńska jak i męska odbierają smaki w bardzo zbliżony sposób, choć różnią się w kwestii smaków. Kobiety preferują dania mniej ostre i raczej słodkie, a mężczyźni wręcz przeciwnie stawiają na ostrość i pikantność smaku. To nie znaczy oczywiście, że tak jest zawsze, ponieważ są to tylko dane statystyczne, więc można spotkać kobietę lubiącą esencjonalne potrawy oraz mężczyznę zajadającego raczej stonowane przysmaki. Kobiety różnią się od mężczyzn bardziej w sposobie działania. Ma to uwarunkowanie genetyczne, gdyż kobiety mają przewagę nad połączeniami mózgowymi między jedną i drugą półkulą (aż o 13%), co ułatwia im wykonywanie kilku rzeczy na raz. Mężczyźni mają więcej trudności z tym, wykonując jakieś zadanie wymagają ogromnego skupienia na danej czynności, nie lubią gdy im się przeszkadza w trakcie gotowania. Ponadto, kobiety i mężczyźni posiadają jeszcze inny anatomiczny dysonans. Płeć męska posiada umiejętność widzenia tunelowego, bardzo dobrze widzą to, co przed nimi nawet w dużej odległości. Kobiety natomiast widzą peryferyjnie, ich obraz patrzenia przypomina stożek o kącie 45 stopni, a swym obwodem sięga nawet do 180 stopni. Stąd określenie, że kobieta widzi więcej i rzadziej ma problem ze znalezieniem czegoś.

Znaczenie płci w kuchni

Stereotyp wychowania

Występuje taka „łatka” przypięta kobietom, że gotowanie jest obszarem przeznaczonym dla nich. Związane jest to z tradycją wychowania i wzorem kobiety jako pani domu, zajmującej się domem. Gdzie nie do pomyślenia jest, żeby kobieta nie potrafiła gotować. A traktowanie mężczyzn, którzy nie odnajdują się w kuchni jest czymś normalnym i mało zaskakującym. Mężczyźni zwykle nie gotują, z powodu braku przykładu ze strony własnych ojców. Dalej ten stereotyp jest powielany gdyż i matki, a później żony go przyjmują taki jaki jest od pokoleń. Choć współcześnie dokonują się zmiany w tym aspekcie, coraz częściej spotyka się mężczyzn chcących i lubiących gotować. Warto, by zachęcać dzieci do gotowania, niezależnie od ich płci, tylko po to, by w przyszłości były w stanie zapewnić sobie pożywienie, nie oczekując wsparcia w drugiej osobie. By kojarzone to było z przyjemnymi rodzinnymi chwilami, a nie uciążliwym obowiązkiem.