Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Jak przygotować się do Chrztu Świętego? | Relacja na Żywo
Jak przygotować się do Chrztu Świętego?
Dom

Jak przygotować się do Chrztu Świętego?

Chrzest stanowi początek chrześcijańskiego życia. Przez ten sakrament włączamy się w życie Kościoła. To bardzo ważny moment w życiu rodziny i całej parafii. Zobaczcie, jak się przygotować do tej uroczystości.

Spotkanie w kancelarii

Około 1-2 miesiące przed chrztem powinniście się zgłosić do kancelarii. Pamiętajcie, by wziąć ze sobą potrzebne dokumenty i dane przyszłych rodziców chrzestnych. Jeśli nie mieszkają w tej samej parafii, muszą dostarczyć zaświadczenie, które potwierdzi, że mogą pełnić tę wyjątkową rolę.  Po dokonaniu niezbędnych formalności i ustaleniu daty uroczystości ksiądz poda Wam terminy nauk. 

Do udzielenia sakramentu niezbędne są następujące dokumenty:

  • skrócony akt urodzenia dziecka,
  • dane rodziców chrzestnych- imię, nazwisko, data urodzenia i miejsce zamieszkania,
  • zgoda proboszcza parafii rodziców chrzestnych (należy je dostarczyć w dniu chrztu),
  • zaświadczenie o odbytej spowiedzi rodziców dziecka i rodziców chrzestnych (trzeba je dostarczyć w dniu chrztu).

Ma ogromne znaczenie zarówno dla dziecka, jak i całej jego rodziny. 

Kiedy można ochrzcić dziecko?

Ta decyzja zależy przede wszystkim od Was. Musicie jednak pamiętać, że nie we wszystkich parafiach chrzest odbywa się w każdą niedzielę. Dlatego wybierzcie się do kancelarii i zapytajcie, jak to wygląda w Waszej parafii. 

Wielu rodziców decyduje się ochrzcić dziecko w Boże Narodzenie, Wielkanoc lub Nowy Rok. Jeśli chcecie uniknąć tłumu i zamieszanie, zdecydujcie się raczej na inny, spokojniejszy termin. Maj, czerwiec i wrzesień to ciepłe, piękne miesiące. Nie musicie się wtedy martwić, że maluszek zmarznie albo się przegrzeje. Szukając odpowiedniej daty, zwróćcie też koniecznie uwagę na wiek maleństwa. Warto poczekać, aż będzie po pierwszych szczepieniach. 

Jak ubrać maluszka na chrzest?

Przede wszystkim zwróćcie uwagę na odpowiednie ubranko. Powinno być wygodne i praktycznie. Nie może podrażniać wrażliwej skóry maluszka. W przeciwnym razie będzie go dodatkowo stresować i denerwować. Dlatego warto zrezygnować z niekomfortowych tiulów i atłasów. Latem doskonale sprawdzą się bawełniane, wygodne, przewiewne ubranka do chrztu (więcej na balumi.com.pl/kategoria/ubranka-dla-chlopcow/komplety-do-chrztu/). Najlepiej, by były białe lub w pastelowym kolorze. Symbolizują niewinność dziecka. 

Wybierając ubranko do chrztu, zwróćcie również uwagę na porę roku. Pamiętajcie, że w kościele może być trochę chłodniej niż na dworze. Jeżeli pada lub jest zimno, ubierzcie dziecko grubiej, by nie złapało przeziębienia. Nie kierujcie się tylko i wyłącznie modą. Maluch powinien czuć się komfortowo przez cały dzień. Wtedy nie będzie marudzić. Dobrym pomysłem jest ubieranie na “cebulkę”. 

Jak przygotować się do Chrztu Świętego?

O czym warto jeszcze pamiętać?

Zadbajcie o to, by w tym wyjątkowym dniu maluch był wypoczęty i wyspany. Pamiętajcie, by przed wyjściem do kościoła nakarmić go i przewinąć. Wtedy na pewno będzie spokojniejsze. Zabierzcie ze sobą pieluszki, nawilżane chusteczki i ulubione zabawki maluszka. Nie musicie się wówczas martwić, że coś zakłóci tę przepiękną ceremonię.

Dobrym pomysłem będą wygodne śpioszki lub bawełniane komplety. Mogą być ozdobione delikatnym haftem, koronką lub żakardem. Niemowlęta zwykle otulamy przytulnym, miłym w dotyku kocykiem, becikiem albo rożkiem.