Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Korzyści płynące z czytania dzieciom | Relacja na Żywo
Korzyści płynące z czytania dzieciom
Rozwój osobisty

Korzyści płynące z czytania dzieciom

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jaki wpływ na dzieci ma czytanie? Czy wiesz, że czytając swojemu maluchowi codziennie dajesz mu szansę na szybszy rozwój? Nieważne w jakim wieku jest Twoje dziecko - książka przyda się już teraz!

Dlaczego nie czytamy?

Najnowsze badania wskazują na to, że w 2019 roku 38% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. W dzisiejszym świecie, w dobie technologii, ludzie zapomnieli czym jest czytanie i jakie korzyści z niego płyną. Znaczy to tyle, że rodzice coraz to rzadziej czytają swoim dzieciom, a co za tym idzie dzieci, gdy dorastają nie sięgają po literaturę. Zaniedbanie to może wynikać z braku czasu lub z braku chęci. Nie czytamy, bo wolimy łatwe rozrywki. Po całym dniu pracy nie mamy na nic siły, więc wolimy usiąść na kanapie i włączyć telewizor. Niestety, oglądając film, nasza wyobraźnia nie pracuje, a nasz mózg nie ćwiczy. Młodzież chętniej niż po lektury sięga po ich streszczenia lub ekranizacje. Wiele osób korzystających z internetu mając do wyboru obejrzenie zabawnego filmiku, a przeczytanie ciekawego artykułu zdecyduje się na opcję bez czytania. Poniżej przedstawiamy argumenty, dlaczego tak warto czytać swoim pociechom i jak często to robić, by nasze działanie przynosiło efekty.

Korzyści płynące z czytania dzieciom

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Dziecko to mały człowiek, wychowując je mamy wpływ na jego przyszłość. Chcąc zapewnić mu lepszy start w życiu, zacznij od czytania mu książek - tak po prostu. Czytanie dziecku buduje więź z rodzicem, możemy być blisko, zaspokajamy potrzeby emocjonalne. Poświęcając czas na tę czynność ćwiczymy pamięć, rozwijamy słownictwo oraz kształtujemy nawyk czytania i zdobywania wiedzy u malucha. Człowiek musi umieć myśleć samodzielnie i podejmować decyzje, a język jakim się posługuje jest jego wizytówką. Odpowiednio dobrane bajki sprawiają, że dziecko uczy się wartości i rozwija wyobraźnię.  Czytanie to niesamowita rozrywka, jest nie tylko ucieczką od nudy, ale także alternatywą dla kultury masowej. Aby przynosiło ono efekty wystarczy poświęcić swojemu dziecku 20 minut dziennie. Czytaj swojemu dziecku, to nic nie kosztuje, a za kilka lat okaże się Twoją najlepszą inwestycją.