Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Pierwsze spotkanie ze szkołą | Relacja na Żywo
Pierwsze spotkanie ze szkołą
Dom

Pierwsze spotkanie ze szkołą

Moment rozpoczęcia swojej przygody ze szkołą jest ogromnym i przełomowym przeżyciem w życiu samego dziecka oraz jego rodziców. Aby dobrze dziecko przeszło zmierzenie się z tym wydarzeniem warto go do tego odpowiednio przygotować, by zapamiętało ten moment jako radosny i szczęśliwy w życiu.

Poślij do szkoły samodzielne dziecko

Pójście do pierwszej klasy wymaga od dziecka dużej samodzielności. Tutaj nikt nie będzie skupiał się na prostych czynnościach takich jak ubranie, przebranie się, mycie rąk, korzystanie z toalety czy spożycie posiłku. Te czynności dziecko powinno mieć opanowane w momencie rozpoczynania swej przygody ze szkołą. Samodzielności wymaga się także w sferze nawiązywania i utrzymywania kontaktów z rówieśnikami i z samymi nauczycielami.

Zaznajom dziecko z nową przestrzenią

Każdy rodzic powinien z dzieckiem przed rozpoczęciem roku szkolnego opanować drogę do szkoły, zaznajomić go z budynkiem szkolnym. Dzięki temu dziecku łatwiej się będzie przyzwyczaić i zaadaptować w nowym środowisku. Takie zaznajomienie dziecka ze szkołą powinno odbyć się w normalny dzień, a nie wtedy gdy rodzic wybiera się na zebranie szkolne. Takie zebranie rodziców może dziecko bardziej zniechęcić, aniżeli zachęcić do szkoły.

Pierwsze spotkanie ze szkołą

Ustal z dzieckiem różnice między szkołą, a przedszkolem

Trzeba z dzieckiem określić czym różni się szkoła od przedszkola. Trzeba wytłumaczyć dziecku, że teraz będzie już bardziej dorosłe, gdyż będzie już w pierwszej klasie. W szkole już nie wypada płakać za mamą, trzeba zrozumieć w jakich godzinach odbywają się lekcje, a kiedy nadchodzi czas powrotu do domu.

Więcej obowiązków

Należy uświadomić dziecko wcześniej jakie obowiązki będą na niego czekały w szkole. Będą one całkiem inne niż w przedszkolu. Trzeba będzie samodzielnie się ogarniać, współpracować z nauczycielem, grupą, zaznaczać zadania domowe, a następnie je odrabiać. Teraz już dziecko będzie odpowiedzialne za swoje rzeczy: plecak, książki, podręczniki oraz ubranie. Musi pamiętać, by wszystko zabrać i spakować przed wyjściem do szkoły i przed powrotem do domu.