Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Czy warto łowić okonie z pomostu? | Relacja na Żywo
Czy warto łowić okonie z pomostu?
Hobby

Czy warto łowić okonie z pomostu?

Okonie to ryby drapieżne, które często występują w zbiornikach zaporowych. Przy tego typu zbiornikach niemal zawsze występują pomosty, które okazują się doskonałym miejscem połowu. Opcję tę poleca się każdemu, kto nabiera wędkarskiego doświadczenia, gdyż obserwacja drapieżników z góry jest w tym bardzo pomocna. Poza tym połów z pomostu to czysta przyjemność.

Skuteczność łowienia z pomostu

Jak się okazuje, łowienie z pomostu jest nad wyraz skuteczne. Z czego to wynika? Rzecz w tym, iż okoni w jego okolicy jest po prostu bardzo dużo. Gromadzą się tam one zasadniczo z dwóch powodów. Ażeby zrozumieć pierwszy z nich, trzeba pamiętać, iż okonie to ryby drapieżne. Chowają się między palami tworzącymi podstawę pomostu, aby z zaskoczenia atakować swoje ofiary. Z drugiej strony, okonie to również ofiary, na które polują większe drapieżniki, takie jak choćby szczupaki. Zwykle trzymają się one z dala od brzegu, dlatego też pomost jest świetną kryjówką dla okoni.

Jak wspomniano, okonie często żyją przy pomostach, stąd też wędkarz nie potrzebuje wcale długiego wędziska. Wystarczy wędka spinningowa o długości kija nie większej niż 2,4 m. Jeżeli chodzi o gramaturę, nie powinna przekraczać 10 gram. Ostatecznie długość wędki należy dostosować do długości pomostu oraz własnych preferencji. Jeżeli chodzi o to, na co łowić, warto wykorzystać mikro przynęty.

Czy warto łowić okonie z pomostu?

Jak nabierać doświadczenia, łowiąc z pomostu?

Połów z pomostu świetnie sprawdza się jako trening dla wędkarza. Rzecz w tym, iż mając możliwość obserwacji powierzchni wody z pewnej wysokości, łatwo można na przykład trenować prowadzenie przynęty. Warto nadmienić, że technik prowadzenia jest bardzo wiele i warto, żeby wędkarz wytrenował co najmniej kilka z nich. Dobrym pomysłem jest również obserwacja, jak okonie różnej wielkości reagują na poszczególne techniki oraz przynęty. Jest to nauka, która zaprocentuje w przyszłości, zarówno podczas połowu z brzegu, jak i na wodzie.

Okonie to żarłoczne ryby, które uparcie walczą o pożywienie. Daje to pewną przewagę wędkarzowi, który w zasadzie bez trudu może złowić zachłannego małego okonia. Nieco trudniej jest w przypadku większych osobników, które jednak bardziej racjonalnie dobierają pożywienie. Z pewnością nie skuszą się one na pierwszą lepszą przynętę, dlatego też wędkarz musi się nieco bardziej wysilić, aby je upolować. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, iż wynik połowu z pomostu ma drugorzędne znaczenie, gdyż wędkowanie w tym miejscu służy głównie nabieraniu doświadczenia i czerpaniu przyjemności z chwili.