Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Na czym polega dieta ketogeniczna? | Relacja na Żywo
Na czym polega dieta ketogeniczna?
Zdrowie

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Na pewno słyszeliście już o diecie ketogenicznej. Ma ona zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zapytacie pewno -”dlaczego?” A co gdybyście usłyszeli: “ jedz tłuszcz, by spalać tłuszcz”. Brzmi nieco dziwnie? A jednak! To w skrócie idealny opis tej diety. Powszechnie jest ona wykorzystywana do zrzucenia nadmiernych kilogramów, ale stosuje się ją również w leczeniu nadciśnienia lub cukrzycy. Na czym polega dieta ketogeniczna?

O co chodzi w diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, który zawiera sporą ilość tłuszczów, ograniczając przy tym węglowodany. Kontrola lekarza pozwoli na dopilnowanie, czy w naszym organizmie wszystko działa sprawnie. 

Dieta ketogeniczna zakłada jedzenie posiłków, w których przeważającą ilość stanowią tłuszcze, aż 80-90%. Z kolei 10-20% to węglowodany i białko. Osoby, które nie są na diecie spożywają głównie węglowodany będące źródłem energii. Natomiast osoby przebywające na diecie ketogenicznej nie mają wystarczającego źródła energii w postaci węglowodanów, dlatego też organizm szuka alternatywnych źródeł, którymi w tym wypadku są tłuszcze. 

W ten sposób dochodzi to ketozy, czyli procesu rozpadu tłuszczów. Skutkiem tego jest większe stężenie ciał ketonowych we krwi niż stężenie glukozy. Przy odpowiednio niskiej ilości węglowodanów zostaje zahamowane uczucie głodu. Kiedy w diecie jest ich za dużo, głód narasta 

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Zalety diety ketogenicznej

Niewątpliwie plusem diety ketogenicznej jest fakt, że przez pierwsze 2-3 miesiące czujemy się lekko i jesteśmy pełni energii. Głównym celem diety ketogenicznej jest spadek masy ciała, która dynamicznie się zmniejsza ze względu na restrykcyjne zasady. 

Glukoza będąca źródłem energii, zostaje ograniczona, natomiast jest wykorzystywana przez układ nerwowy. W ten sposób dochodzi do spadku ilości glikogenu, co powoduje, że zmniejsza się też ilość wody, którą gromadzony w mięśniach glikogen wiązał. I tak dochodzi do spadku masy naszego ciała.  

Jedną z zalet diety ketogenicznej jest wspomaganie walki z insuloodpornością, gdyż reguluje ona wydzielanie insuliny. Apetyt na słodycze zostaje ograniczony.

Wady diety ketogenicznej

Pomimo, że dieta ketogeniczna jest skuteczna, nie może być stosowana przez każdego. Z czasem w  naszym organizmie możemy odczuć skutki uboczne odchudzania się. Po 2 -3 miesiącach mogą pojawić się problemy z trawieniem, spadkiem energii, zmęczeniem oraz koncentracją.

Spora ilość tłuszczów w diecie może doprowadzić o rozregulowania perystaltyki jelit i bólów w dolnej części brzucha.