Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Dlaczego warto odwiedzić ZOO i Ogród Botaniczny w Krakowie? | Relacja na Żywo
Dlaczego warto odwiedzić ZOO i Ogród Botaniczny w Krakowie?
Podróże

Dlaczego warto odwiedzić ZOO i Ogród Botaniczny w Krakowie?

Kraków to znacznie więcej niż tylko kościoły, muzea i Zamek na Wawelu. To nie tylko wąskie, kręte uliczki, rustykalne restauracje otoczone osobliwymi cudami architektury i pełne pysznego, polskiego jedzenia ze świeżymi składnikami z tętniących życiem targów. Kraków to także ZOO i Ogród Botaniczny, miejsca bliskie naturze.

Krakowskie ZOO

Zostało założone w 1929 roku i znajduje się na terenie Lasu Wolskiego na wzgórzu Pustelnik zajmując powierzchnię ok. 17 ha. Zanim jednak tam powstało na Wawelu istniał mały zwierzyniec. Małpy, lwy i lamparty, wielbłądy i różne gryzonie to jedne z wielu zwierząt, jakie tam trzymano. Miejsce jednak podupadło, gdy Zygmunt III Waza przeniósł stolicę do Warszawy.

Obecnie w ZOO jest około 1400 zwierząt, reprezentujących około 270 gatunków. Dużą grupę (ponad 100 gatunków) stanowią zwierzęta zagrożone wyginięciem. Zaliczają się do nich m. in. hipopotam karłowaty, słoń indyjski, panda mała, żyrafa Rothschilda, pantera śnieżna, koń Przewalskiego czy pingwin Humboldta.

Ma bardzo kameralny klimat i to jest jego zdecydowana zaletą. Dla dzieci szczególną atrakcją mogą być pokazy karmienia zwierząt.

Dlaczego warto odwiedzić ZOO i Ogród Botaniczny w Krakowie?

Ogród Botaniczny w Krakowie

Jego pełna nazwa brzmi Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, a mieści się on w dzielnicy Grzegórzki przy ul. Kopernika 27 i ma powierzchnię 9,6 ha. Został założony w 1783 r. i obecnie jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce.

Rośliny, które tam rosną obejmują rośliny ozdobne, kwiaty uprawne, a także popularne drzewa i krzewy, takie jak dąb, orzech laskowy i tarnina. Jest tam też kolekcja roślin tropikalnych w specjalnie przygotowanej szklarni. Oczywiście ci, którzy mają głębszą wiedzę, będą w stanie zidentyfikować inne rodzaje roślin, takie jak rzadkie odmiany magnolii, wiśni i glicynii. W całym ogrodzie znajdują się również liczne fontanny i oczka wodne.

Ogród Botaniczny w Krakowie oferuje spokojną ucieczkę od tętniącego życiem miasta i kontakt z naturą i wymieniany jest jako jedno z wielu ciekawych miejsc do odwiedzenia w mieście.