Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Jak dbać o róże w doniczkach? | Relacja na Żywo
Jak dbać o róże w doniczkach?
Dom

Jak dbać o róże w doniczkach?

Mało kto ma świadomość, że róże można przechowywać w domu w innej formie, aniżeli te cięte. Mowa tutaj o różach w doniczkach. Umieszczone w dekoracyjnych pojemnikach są w stanie nadać odpowiedniego charakteru do pomieszczenia. Jak zatem pielęgnować je w domu, by cieszyły oko na długo?

Róże w doniczkach – warunki

Miniaturowe róże, które spotykamy w domach potrzebują jasnego i odpowiednio oświetlonego stanowiska. Najlepszym pomysłem jest umieszczenie ich na parapecie. Nie mogą być jednak wystawione na zbyt ostre słońce. W okresie letnim można je przenieść na balkon lub taras jako dodatkowa ozdoba tych miejsc. W ciekawych dekoracyjnych donicach stanowią doskonałe dopełnienie domowych przestrzeni. Bardzo często tego typu róże są wręczane w formie prezentu. Nic więc dziwnego, gdyż kwiaty te doskonale się prezentują. Są dostępne w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych oraz supermarketach w wielu odcieniach kolorystycznych. Róże już od kilku lat na dobre zagościły w domach. Miniaturowe gatunki są obecnie najbardziej popularne. Nie tylko ucieszą oko, ale także stanowią doskonałe dopełnienie mieszkania, nadając mu odrobinę słońca, koloru oraz uroku.

Trzymanie róży w donicach w warunkach domowych nie jest zadaniem łatwym. Zbyt długie ich utrzymywanie może skończyć się uschnięciem. Po kilku miesiącach należy je przesadzić do ogrodu, co nie jest oczywiste dla wszystkich. Dokonując uprawy róż w donicach trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza na odpowiednie miejsce i nawadnianie. Znaczenie odgrywa również nawożenie, najlepiej nawozem płynnym co 14 dni. To właśnie dzięki nim można przedłużyć żywotność kwiatów. Jeśli chodzi o warunki glebowe dla róż powinna być raczej próchnicza z domieszką piasku. Jest to uwarunkowane tym, że kwiaty te preferują bardziej luźną i łatwo przepuszczalną ziemię.

Jak dbać o róże w doniczkach?

Nawadnianie róż doniczkowych

Róże najlepiej reagują na zraszanie. Czynność tą należy wykonywać bardzo delikatnie przynajmniej raz w tygodniu, a najkorzystniej codziennie. Dzięki temu roślina będzie cechować się obfitszym kwitnieniem. W trakcie zraszania trzeba pamiętać, by woda trafiała tylko i wyłącznie na liście. Nie można zraszać kwiatów.

Róże należą do roślin, lubiących delikatniejsze ilości wody. Trzeba je podlewać umiarkowanie. W trakcie podlewania nie wolno wlewać wody prosto do doniczki. Preferują pobieranie wody prosto z podstawki. Jest to szczególnie ważne, w innym przypadku można dopuścić do zapoczątkowania procesu gnicia. W porze zimowej kwiaty te wystarczy podlać raz w tygodniu, w letniej natomiast raz dziennie.

Temperatura pomieszczenia

Różom powinno się zapewnić temperaturę równą 20 stopni Celsjusza. W takich warunkach będzie doskonale kwitła. Lepiej nieco niższa temperatura, aniżeli wyższa. Jeśli zauważymy, że kwiaty słabo kwitną, a liście opadają oznacza to, że w pomieszczeniu jest po prostu za ciepło. Bardzo trudno znoszą okres zimowy w domu, gdzie występuje suche powietrze, co jest spowodowane włączonym ogrzewaniem. Na zimę najlepiej przenieść je do pomieszczeń nieogrzewanych, gdzie temperatura nie sięga poniżej 0.