Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Jak wygląda praca ortodonty w Krakowie? | Relacja na Żywo
Jak wygląda praca ortodonty w Krakowie?
Zdrowie

Jak wygląda praca ortodonty w Krakowie?

Praca wykonywana przez ortodontę wydaje nam się często łatwa i przyjemna. Kojarzy się z zakładaniem pacjentom aparatów i kolorowych gumek, aby po pewnym czasie mogli cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem. Jest to jeden z elementów wykonywanej pracy przez ortodontę w Krakowie. Jednak, aby być dobrym specjalistą, nie wystarcza jedynie sama wiedza - ważne jest również, by lekarz ortodonta był osobą z dużą dozą empatii i cierpliwości. Jego podejście do pacjenta ma duże znaczenie podczas leczenia.

Współpraca pomiędzy ortodontą a pacjentem

Zadaniem ortodonty w Krakowie jest wyjaśnienie pacjentowi istoty wizyt kontrolnych, znaczenia ich częstotliwości w czasie leczenia ortodontycznego oraz sposobu użytkowania aparatu ortodontycznego. Aby współpraca pomiędzy ortodontą, a pacjentem przebiegała zgodnie, ważne jest by pacjent stosował się do zaleceń lekarza. W momencie, gdy obie strony ze sobą współpracują, leczenie ortodontyczne przebiega prawidłowo i bez komplikacji. Istotne jest systematyczne przychodzenie na wizyty kontrolne, gdyż ułatwia to ortodoncie w Krakowie wychwycenie nieprawidłowości, które pojawiają się w trakcie leczenia. 

Jak wygląda i ile trwa wizyta u ortodonty w Krakowie?

W czasie leczenia ortodontycznego, przebieg wizyt kontrolnych może być bardzo różny. Wszystko to, uzależnione jest od tego, co podczas danej wizyty będzie robił lekarz. Zdarza się, że krótkie wizyty trwają od 10-15 minut i polegają na wymianie łuków i ligatur elastycznych, natomiast w czasie dłuższych wizyt wykonuje się u pacjenta repozycje zamków, stripping zębów lub pionowe szlifowanie szkliwa. Czynności te wymagają od ortodonty w Krakowie większego zaangażowanie, dlatego też dłuższa wizyta może trwać do około 30-50 minut. 

Jak wygląda praca ortodonty w Krakowie?

Regularne wizyty kontrolne

Rozpoczynając leczenie ortodontyczne niesamowicie ważną kwestią są regularne wizyty kontrolne. Dzięki nim leczenie przebiega sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami ortodonty i pacjenta. Na ogół przyjmuje się, że częstotliwość wizyt kontrolnych nie powinna być mniejsza niż pomiędzy cztery a sześć tygodni. Fakt ten uzależniony jest od etapu leczenia, na którym znajduje się pacjent. Nie bez powodu, regularność wizyt ma istotne znaczenie. Poprzez leczenie ortodontyczne, dochodzi do zmian w łukach zębowych, które mogą okazać się dla pacjenta korzystne, ale również mogą negatywnie wpłynąć na przebieg leczenia. Wczesne wykrycie nieprawidłowego działania aparatu możliwe jest właśnie dzięki systematycznym wizytom u ortodonty w Krakowie.

“Awarie” w czasie leczenia ortodontycznego

W trakcie leczenia u ortodonty w Krakowie mogą wystąpić u pacjenta tzw. “awarie”. Zazwyczaj polegają one na odklejeniu się zamka, odcementowaniu pierścienia, utracie ligatur elastycznych oraz wysunięciu się łuku z rurki. 

Jeśli “awaria” nie jest zbyt poważna, możemy poczekać z nią do kolejnej wizyty. Z kolei, kiedy drut wysunie się z rurki lub zamka, jest to bardzo nieprzyjemne dla pacjenta, dlatego w tym przypadku niezwłocznie należy udać się do specjalisty. Lekarz usunie jak najszybciej usterkę, tak by pacjent mógł czuć się komfortowo. 

Artykuł powstał we współpracy z Dentocentrum (ortodonta Kraków).