Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Jakie prace wykonać wiosną w ogrodzie? | Relacja na Żywo
Jakie prace wykonać wiosną w ogrodzie?
Dom

Jakie prace wykonać wiosną w ogrodzie?

Gdy wiosenne słońce przygrzewa coraz mocniej, a wszystko budzi z zimowego snu, nasze ogrody otrzymują kolejne życie. Zaczyna robić się w nich coraz bardziej kolorowo. Wiosenne kwiaty, kwitnące drzewa, śpiewające ptaki. Nadchodzącą zmianę czuć w powietrzu. Wiosna to piękna pora roku. Jakie prace ogrodowe wykonać w pierwsze ciepłe dni tego sezonu?

Wiosenne porządki

Jakie prace wykonać wiosną w ogrodzie?

Wiosna to zdecydowanie najbardziej intensywny czas, jeśli chodzi o prace ogrodowe. Wysiewamy, sprzątamy, przycinamy, wsadzamy, plewimy, nawozimy i kosimy. Jeśli chcemy, by latem i jesienią nasze rabaty czarowały tęczą barw, właśnie teraz musimy o to zadbać. Podwijamy rękawy i do dzieła!

Przekop działkę

Wiosnę zaczynamy od grabienia zostawionych jesienią liści i korzeni. Usuwamy wszystko, co zbędne. Pozbywamy się tego, co naniósł na naszą działkę wiatr i śnieg, by następnie ją przekopać i wyplewić ewentualne chwasty. Ziemię w okolicy drzew i krzewów podlewamy oraz spulchniamy.

Usuń zimowe zabezpieczenia

Usuwanie okryć z drzew, krzewów oraz bylin zaczynamy od razu, gdy pożegnamy mrozy. Pamiętajmy, by nie zrobić tego zbyt wcześnie. Wiosną lubią nas witać o poranku, niebezpieczne dla roślin, przymrozki. Gdy już zdejmiemy agrowłókninę, słomę i inne osłony – nie pozbywajmy się ich. Mogą się przydać, gdyby pogoda z dnia na dzień uległa pogorszeniu.

Ciach, ciach – czyli czas przyciąć rośliny

W kwietniu warto wykonać tzw. cięcie prześwietlające naszych drzewek owocowych. Ma ono na celu usunięcie zbędnych pędów, sprawiając że słońce i powietrze łatwiej dotrze do korony drzewa. Wycinając pędy, usuńmy z drzew mumie, tj. zeschnięte, stare owoce. Pamiętajmy, że kwitnące wiosną krzewy, takie jak forsycje bądź wierzby, możemy przyciąć dopiero, gdy przekwitną.

Czas wysiać nasiona

Początek kwietnia to świetny czas, by wysiać nasiona ulubionych warzyw i kwiatów, natomiast druga połowa maja to najlepsza okazja na wysianie roślin jednorocznych, takich jak: nagietki, lewkonie, nasturcje.

Przymrozki? Uważaj na nie!

Połowa maja to czas, gdy pogoda lubi płatać figle i często nie wiadomo skąd pojawiają się wówczas przymrozki. Bądźcie na nie gotowi i z sadzeniem bardzo wrażliwych na mróz roślin wstrzymajcie się do 15-go maja.