Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Jakie trawy ozdobne wybrać do swojego ogrodu? | Relacja na Żywo
Jakie trawy ozdobne wybrać do swojego ogrodu?
Hobby

Jakie trawy ozdobne wybrać do swojego ogrodu?

Dekoracyjne trawy ozdobne to świetne urozmaicenie naszego ogrodu. Niektóre z dostępnych gatunków, ze względu na niebanalne, piękne ubarwienie liści bądź bujne kwiatostany, świetnie sprawdzą się jako dodatek na rabatach bylinowych. Inne wyglądają idealnie jako ozdoba ścieżki bądź wzniosłe kopuły zdobiące perfekcyjnie przycięty trawnik.

Trawy ozdobne w przydomowym ogrodzie

Lekkie, delikatnie srebrzyste trawy ozdobne, które sadzimy w przydomowych ogródkach, stanowią świetne tło oraz uzupełnienie dla kolorowych roślin kwiatowych. Najciekawiej wyglądają, gdy sadzi się je w jednogatunkowych gromadach. Kwiatostany traw ozdobnych w większości nadaje się do podcinania i uzupełniania nimi dekoracji zrobionych z kwiatów ciętych. Zaletą traw ozdobnych jest fakt, że wyglądają pięknie przez okrągły rok, także w okresie zimowym. Co ważne, nie tyczy się to jedynie odmian zimozielonych. Wszystkie trawy wyglądają zimą uroczo. Oprószone białym puchem miotełki to dekoracja rodem z bajki.

Trawy ozdobne? Poradzisz sobie!

Trawy dekoracyjne to rozwiązanie dla laików - ogrodników. Są niezwykle proste w obsłudze i nie wymagają zbyt wiele. Są wytrzymałe, odporne na mróz, suszę i polski klimat, który bywa kapryśny! Trawy to ciekawe byliny, które mogą mieć wiele różnych kolorów, od szarosrebrnych, przez zielone, aż po brunatno czerwone. Dzięki temu, z samych traw jesteśmy w stanie stworzyć zróżnicowaną, ciekawą i zaskakującą kompozycję.

Czym kierować się wybierając trawy ozdobne do ogrodu?

Czynników jest wiele. Jednym z nich będą nasze możliwości gruntowe. Rozmiar działki jest ważny, ponieważ trawy ozdobne mogą osiągać naprawdę spore wysokości. Najwyższe gatunki są w stanie urosnąć do 3 metrów. Te pokaźnych rozmiarów rośliny potrzebują też przestrzeni dookoła siebie. Najlepiej prezentują się samotnie bądź w jednogatunkowych grupach. Świetnie wyglądają zasadzone na tle żywopłotu, ogrodzenia bądź muru w  kontrastowym kolorze. Do najwyższych traw ozdobnych należą:  

  • miskanty chińskie,
  • trawa pampasowa,
  • mozga trzcinowata,
  • bambusy,
  • rozplenice

Jeżeli zależy wam na czymś spektakularnym, warto wziąć pod uwagę wymienione gatunki.

Szukasz czegoś niższego? Odmiany o średniej wysokości rosną maksymalnie do 1,5 m w górę. Wśród nich znajdziecie m.in.  proso rózgowate, trzcinnik, owies wiecznie zielony, a także co niektóre ostnice.

Do najniższych gatunków zaliczamy kostrzewy, turzyce oraz seslerie. Są one na tyle zdobne, że pięknie prezentują się dookoła ścieżek bądź rabat. Zasadzone blisko siebie tworzą interesującą kompozycję, od której ciężko oderwać wzrok.

Jak dbać o trawy ozdobne?

Jakie trawy ozdobne wybrać do swojego ogrodu?

To bardzo proste i każdy powinien sobie poradzić z ich pielęgnacją. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia gleba. Trawy preferują miejsca słoneczne i ciepłe. Sadząc je, musimy mieć na uwadze, że prawdopodobnie rozrosną się na boki, więc należy im to umożliwić zostawiając wystarczająco dużo miejsca dookoła.

Kiedy powinno się sadzić trawy ozdobne?

Najlepszym rozwiązaniem jest zasadzenie traw już wiosną, by miały wystarczająco czasu na ukorzenienie się. Trawy ozdobne są stosunkowo wytrzymałymi roślinami, jednak niektóre z nich, np. trawy pampasowe bądź bambus – mogą negatywnie odczuć mróz. Warto przed zimą powiązać je i owinąć słomą, a także przesypać korą.