Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Na czym polega efekt placebo? | Relacja na Żywo
Na czym polega efekt placebo?
Zdrowie

Na czym polega efekt placebo?

Zapewne wiele osób słyszało o metodzie leczenia wykorzystującej efekt placebo. Czym zatem tak właściwie jest efekt placebo? Co warto wiedzieć na ten temat?

Efekt placebo – co to takiego jest?

Efekt placebo polega na podaniu pacjentowi danej substancji, która nie ma bezpośredniego wpływu na jego zdrowie jednak swoim wyglądem, zapachem i smakiem przypomina dany lek. Chory przyjmując taką substancje myśli, że faktycznie jest to lek na konkretne schorzenie, co w rzeczywistości nie jest prawdą, mimo tego pacjent po zażyciu takiego leku zaczyna odczuwać poprawę. Jak więc to możliwe, że substancja, która nie jest lekiem może wywołać u chorego efekt poprawy zdrowia? Ma to związek z nastawieniem pacjenta i jego psychiką.

W jaki sposób działa placebo? Przy leczeniu, jakich schorzeń bywa wykorzystywane?

Dlaczego w niektórych przypadkach placebo naprawdę działa? Ponieważ chory po zażyciu takiego środka odczuwa ulgę, jest bowiem przekonany, że przyjął lek, który skutecznie pomoże mu zwalczyć chorobę, dlatego też jego mózg tworzy iluzje działania konkretnego leku. Mamy tu, zatem do czynienia z efektem psychoterapeutycznym. Pamiętajmy, że w powodzeniu różnego rodzaju leczenia duże znaczenie ma nastawienie pacjenta. Przeciwieństwem placebo jest tak zwane nocebo. Polega ono na tym, że chory, który jest negatywnie nastawiony do konkretnej terapii może przez to odczuwać jej niepożądane skutki.

Na czym polega efekt placebo?

Należy zaznaczyć, że lekarze mogą zastąpić prawdziwe leki środkami przypominającymi leki tylko według ściśle określonych zasad i wyłącznie w sytuacji, w której brak podania odpowiedniego środka nie naraża pacjenta na ryzyko doznania poważnych czy też nieodwracalnych skutków zdrowotnych. Dlatego tak ważna jest tu właściwa wiedza lekarzy i stosowanie się do wytycznych Deklaracji Helsińskiej, Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia. W dzisiejszych czasach placebo najczęściej bywa stosowane przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, migreny, stanów lękowych czy zaburzeń nastroju. Może sprawdzić się także przy astmie oskrzelowej czy nadczynności tarczycy. Należy również dodać, że to właśnie na efekcie placebo bazują preparaty homeopatyczne.