Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Pielęgnacja noworodka w pierwszym miesiącu po porodzie | Relacja na Żywo
Pielęgnacja noworodka w pierwszym miesiącu po porodzie
Dom

Pielęgnacja noworodka w pierwszym miesiącu po porodzie

Pierwsze miesiące po przyjściu dziecka na świat wcale nie są łatwe. Po porodzie Ty i dzidziuś będziecie  nawzajem się poznawać. W idealnej sytuacji nauka nie sprawi Ci większego kłopotu.

Pielęgnacja noworodka w pierwszym miesiącu po porodzie

Bądź w stosunku do siebie wyrozumiała.

Zastanawiasz się, co robić, gdy dziecko ciągle płacze? Im dłużej płacze, tym bardziej czujesz się bezradna i sfrustrowana. Nie martw się, to nieprawda. Pierwsze tygodnie poświęć na poznawanie malucha. Zamiast wciąż się karać i załamywać bądź cierpliwa. Spokojnie ucz się języka swojego noworodka.

Pielęgnacja noworodka w pierwszym miesiącu po porodzie

Zaakceptuj potrzeby swojego dziecka.

Nikt nie lubi płaczu dziecka. Wiele osób uważa, że jest to dźwięk nie do zniesienia. Słysząc go, błyskawicznie będziesz chciała coś zrobić, aby maluszek przestał płakać. Jednak pamiętaj, że po prostu w ten sposób chce zasygnalizować swoje potrzeby. Nie potrafi inaczej Ci przekazać, że chciałby coś zjeść, ma mokrą pieluszkę, coś go uwiera, jest mu gorąco albo chce spać. Zanim odgadniesz jego potrzebę, po prostu go przytul. Twój zapach, bicie serca i bliskość działają na niego kojąco. Dziecko na moment się uspokoi, a Ty będziesz miała chwilę na zastanowienie. A może właśnie chciał się przytulić?

Pielęgnacja noworodka w pierwszym miesiącu po porodzie

Odpoczywaj, kiedy noworodek śpi.

Naucz się odpoczywać, kiedy maluch śpi. Kiedy noworodek zasnął, wejdź pod koc i się zdrzemnij. Jeżeli masz problemy z zaśnięciem, po prostu się połóż. Możesz zamknąć oczy i się zrelaksować. Jeśli chwilę odpoczniesz, łatwiej sobie poradzisz. Poprawi się Twoje samopoczucie. Twój spokój wpłynie też na malucha. Odpoczywając, wpłyniesz na samopoczucie maluszka.

Bądź elastyczna.

Licz się z tym, że nadejdą dni, w których maluch będzie spokojnie spał, ale będą też takie, w których co chwila będzie płakał. Będziesz musiała normalnie funkcjonować. Dlatego naucz się przygotowywać posiłki i przekąski, które bez problemu odgrzejesz. Pamiętaj, by jeść zdrowo i regularnie. Ciepła zupa czy banan poprawią samopoczucie. Dodadzą energii. Kiedy masz chwilę dla siebie, wskakuj pod prysznic. Nie zakładaj, że wykąpiesz się później. Wieczorem maluszek może mieć ochotę na przytulanie. Może mieć problemy z zaśnięciem.