Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Wybierasz się pierwszy raz na narty? Poznaj kilka przydatnych porad | Relacja na Żywo
Wybierasz się pierwszy raz na narty? Poznaj kilka przydatnych porad
Podróże

Wybierasz się pierwszy raz na narty? Poznaj kilka przydatnych porad

Pierwsza wizyta na stoku to z pewnością nie lada przeżycie dla każdej osoby. Nieco niepewności oraz chęć szybkiej jazdy na nartach to najczęstsze odczucia, jakie im towarzyszą. Aby jednak wizyta taka była udana, należy pamiętać o kilku ważnych szczegółach, które prezentujemy poniżej.

Wybierasz się pierwszy raz na narty? Poznaj kilka przydatnych porad

 

Wybierz odpowiednie miejsce

Pierwszą poradą, z jakiej powinniśmy skorzystać  wybór trasy i miejsca, gdzie będziemy uczyli się jeździć. Z pewnością nie powinniśmy podążać za znajomymi, którzy już jeździli na nartach, a wybrać płaski stok o lekkim nachyleniu z możliwie małym ruchem. Najlepszą opcją będzie stok przeznaczony do nauki. Warto też wybierać miejsca bezwietrzne lub nie rozpoczynać jazdy na nartach przy złych warunkach atmosferycznych.

Nauka jazdy na nartach

Kolejnym wyborem, przed którym stajemy to nauka jazdy na nartach samodzielnie oraz skorzystanie z czyjejś pomocy. Zdecydowanie warto wybrać opcję numer dwa, gdyż samodzielnie możemy wyrabiać złe nawyki, lub zbyt szybko zacząć jeździć na trudniejszych trasach bez odpowiedniego przygotowania. Warto zatem wybrać znajomego, indywidualnego instruktora lub skorzystać z zajęć grupowych na stoku. Dzięki temu szybko przyswoimy podstawy jazdy na nartach oraz wyrobimy odpowiednią technikę.

Jakie narty i buty? Ekwipunek

Wybierając się pierwszy raz na narty, powinniśmy zadbać również o odpowiednie narty, buty i ekwipunek. Narty powinny być krótkie, elastyczne i o ile to możliwe być w typie Easy Carve. Są to narty, które wybaczają błędy i zdecydowanie będą najkorzystniejszym rozwiązaniem dla początkujących. Narty powinny być krótsze o 10 cm - 20 cm od nas i jest to najprostsza podpowiedź, z której należy skorzystać odnośnie długości. Ważnym wyborem są też odpowiednie buty. Te powinny być dobrze dopasowane, ale nie uwierać. Warto przejść się w butach w sklepie, w których będziemy jeździli na nartach. Kompletując ekwipunek na narty, nie powinniśmy zapominać o kasku, kurtce oraz spodniach narciarskich, bieliźnie termoaktywnej, goglach, kijkach, rękawicach oraz o kremie z filtrem, apteczne i maści na ból mięśni.