Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Inteligentny dom - co to takiego jest? | Relacja na Żywo
Inteligentny dom - co to takiego jest?
Dom

Inteligentny dom - co to takiego jest?

W dzisiejszych czasach nowe technologie obecne są niemal we wszystkich obszarach naszego życia. Nic, więc dziwnego, że coraz częściej możemy spotkać się także z zastosowaniem inteligentnych rozwiązań w domu. Czym zatem jest Smart Home? Co warto wiedzieć na ten temat?

Inteligentny dom – czym tak właściwie jest? Dlaczego warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie?

Inteligentny dom (Smart Home) to dom wyposażony w takie systemy i urządzenia do automatyki domowej, które umożliwiają domownikom wydawanie różnego rodzaju poleceń. Taki dom wyposażony jest w tak zwany Internet Rzeczy, dzięki czemu dane przedmioty mogą komunikować się miedzy sobą. I tak np. przy pomocy smartfonu można regulować wysokość temperatury bądź natężenie oświetlenia w danym pomieszczeniu. Koncepcja Smart Home ma na celu uzyskanie jak najwyższej wygody mieszkania. Dzięki takim rozwiązaniom znacząco możemy obniżyć nasze rachunki (np. te za prąd) oraz zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Inteligentny dom to, zatem taki dom, który w pełni odpowiada na potrzeby jego mieszkańców.

Inteligentny dom - co to takiego jest?

Jakie urządzania możemy odnaleźć w inteligentnym domu?

Za podstawowy element inteligentnego domu uznaje się centralkę, która to jest odpowiedzialna za zarzadzanie całym systemem. Dzięki niej możemy zarządzać urządzeniami, które znajdują się w naszym mieszkaniu nawet wtedy, kiedy znajdujemy się poza nim. Do urządzeń, które odnajdziemy w inteligentnym domu możemy zaliczyć między innymi: kamery do monitoringu, które umożliwiają zdalne obserwowanie zarówno wnętrza domu, jak i jego otoczenia, inteligentne gniazdka, które monitorują użycie energii, a także różnego rodzaju czujniki takie jak chociażby czujniki zalania, czujniki ruchu czy też czujniki temperatury, gazu a nawet dymu. W inteligentnych domach możemy spotkać się także z antywłamaniowymi roletami czy zdalnie kontrolowanymi czujnikami wilgoci. Pamiętajmy więc, że decydując się na inteligentne urządzenia zyskujemy naprawdę wiele. W takim domu możemy czuć się, bowiem bardzo komfortowo.