Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Jak wybrać klamkę do drzwi wejściowych? | Relacja na Żywo
Jak wybrać klamkę do drzwi wejściowych?
Dom

Jak wybrać klamkę do drzwi wejściowych?

Wybierając drzwi zewnętrzne, zwracamy uwagę na różne czynniki. Sprawdzamy wymiary i solidność. Zastanawiamy się nad kolorem i materiałem. Jednocześnie niejednokrotnie przeznaczamy zbyt mało czasu na zakup odpowiedniej klamki. Stwierdzamy, że to tylko mało istotny detal. To błąd wielu osób. Idealna klamka podkreśli walory estetyczne i praktyczne drzwi. Zobacz, jak znaleźć odpowiedni model.

Na pierwszym miejscu: funkcjonalność

Wybierając klamkę, zwróć przede wszystkim uwagę na jej funkcjonalność. Będziesz z niej przecież korzystać wielokrotnie. Dlatego powinna być praktyczna i dobrze leżeć w dłoni. Wówczas ułatwia otwieranie i zamykanie drzwi. 

Sprawdź, czy zawiera solidny mechanizm. Najlepiej, by składał się ze sprężyn po obu stronach. Wtedy nie musisz się martwić, że po jakimś czasie klamka zacznie samoczynnie opadać. Z drugiej jednak strony taki mechanizm może sprawić nie lada kłopot osobom starszym, niepełnosprawnym i dzieciom. Dlatego wybierając klamkę, zastanów się nad potrzebami mieszkańców. Uwzględnij ich wiek i sprawność. 

Jak wybrać klamkę do drzwi wejściowych?

Wygląd też się liczy!

Kupując klamkę, zwróć koniecznie uwagę na jej styl, kolor i wzór. Sprawdź, z jakiego materiału została wykonana. Powinna pasować nie tylko do drzwi, ale też do ogólnego wystroju. Jeśli aranżujesz wnętrze w nowoczesnym stylu, zdecyduj się na prostą, minimalistyczną klamkę. Najlepiej, by miała geometryczny kształt. W tym przypadku możesz zupełnie zrezygnować ze zdobień. 

Jeśli jednak masz dom w stylu rustykalnym, poszukaj klamki pozostającej w tym samym klimacie. Może być mosiężna lub złota. Przy okazji warto wspomnieć jeszcze o jednej zasadzie. Im cięższe, masywniejsze drzwi, tym większa powinna być klamka. W przeciwnym razie wprowadzisz nieprzyjemny dysonans. 

Jak wybrać klamkę do drzwi wejściowych?

Kształty i materiały

Klamka musi być wygodna w użyciu. Dlatego doskonale sprawdzi się taka, która ma opływowy kształt. Nowoczesne, wyrafinowane uchwyty mogą wzbudzać podziw. Jednocześnie niekoniecznie są komfortowe w codziennym użytkowania. Zwróć więc uwagę na modele, które łączą walory estetyczne z praktycznymi. Wtedy będziesz zadowolony ze swojego wyboru.

Kolejnym ważnym elementem jest szyld. Może być długi lub dzielony. Wybierając szyld, zwróć uwagę na preferencje i potrzeby swoje i pozostałych domowników. 

Pamiętaj, że klamka do drzwi zewnętrznych musi być odporna na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Wtedy będzie Ci służyć przez wiele lat. Dużą popularnością cieszą się uchwyty mosiężne. Są eleganckie, mocne i trwałe. Badania wykazały, że mosiądz, a także stopy miedzi, są odporne na bakterie, grzyby i wirusy. Wielu producentów proponuje również modele aluminiowe. Aby zwiększyć ich wytrzymałość, stosują anodowanie. To proces, który polega na powlekaniu tlenkiem określonych powierzchni. Taka powłoka jest twardsza i bardziej odporna na korozję.

Klamki do drzwi zewnętrznych występują w różnych kolorach, kształtach i stylach. Zwróć uwagę na model z uchwytem poziomym. Możesz je łatwo nacisnąć łokciem, by otworzyć drzwi. To bardzo ważne, jeśli chcesz wejść do domu, a obie ręce masz zajęte. Sprawdź, czy jest solidna. Wtedy zapewni bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Materiały przygotowane przy współpracy z Klamki-Drzwiowe.pl - klamka do drzwi zewnętrznych.