Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen? | Relacja na Żywo
Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen?
Zdrowie

Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen?

Wybór materaca ma ogromne znaczenie dla zdrowia naszego kręgosłupa oraz poczucia wygody podczas nocnego odpoczynku. Dobry materac nie może być zbyt twardy, aby nie powodował dyskomfortu ani także zbyt miękki, aby nasze ciało nie zapadało się nadmiernie podczas snu. Jaki materac wybrać, aby był wygodny, trwały oraz przynosił same korzyści zdrowotne?

Piankowy, lateksowy, a może sprężynowy? Jaki materac wybrać?

W dzisiejszych czasach wybór materacy jest ogromny. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza materace piankowe i lateksowe, które z powodzeniem zastąpiły swoje sprężynowe odpowiedniki. Materace piankowe są świetnym wyborem dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Ich specjalna konstrukcja oferuje wysoki komfort wypoczynku oraz precyzyjne obciążenie dla określonych partii ciała. Materac świetnie dostosowuje się do indywidualnych krzywizn ciała oferując zdrowy i wygody sen. Ponadto, materace piankowe są antyalergiczne oraz świetnie przepuszczają powietrze. Są także odporne na odkształcenia, co gwarantuje im funkcjonalność oraz walory zdrowotne przez długi czas.

Alternatywą dla materacy piankowych są akcesoria wykonane z lateksu, które również świetnie dopasowują się do kształtu ciała użytkownika oraz posiadają właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybiczne. Są do tego trwałe i uniwersalne, co czyni z nich doskonały wybór dla osób poszukujących solidnego i zdrowego do spania materaca na długie lata użytkowania. Materace lateksowe, ze względu na swoje właściwości, powinny być jednak precyzyjnie dobrane pod względem obciążenia. Osoby poszukujące niedrogiego materaca powinny natomiast rozważyć zakup materaca sprężynowego. Nie będzie on, co prawda, tak komfortowy w użytkowaniu, co materace piankowe i lateksowe, ale za to świetnie sprawdzi się jako materac tymczasowy lub do pokoju gościnnego.

Jaki materac wybrać, aby zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen?

Jaki materac wybrać – materace twarde kontra miękkie

Wybór twardości materaca powinien być uzależniony od kilku czynników. Liczą się nasze indywidualne upodobania, stan zdrowia oraz przyzwyczajenie. Materace twarde za zalecane głównie osobom, które posiadają kręgosłup w dobrym stanie oraz przyzwyczajonych do spania na twardszym podłożu. Tego typu akcesoria świetnie sprawdzą się dla osób w wieku między 25 a 40 lat. Materace miękkie będą z kolei lepszym wyborem dla osób cierpiących na dolegliwości ze strony kręgosłupa oraz lubiących wypoczynek na miękkim podłożu.

Każdy materac powinien być dostosowany nie tylko do upodobań oraz stanu zdrowia, ale także wagi użytkownika. Materace dzielą się na dwie grupy – H2 i H3. Osoby ważące mniej niż 90 kg powinny sięgnąć po pierwszy wariant, z kolei użytkownicy o wadze równej lub przekraczającej 90 kg zdecydować się na akcesoria z wkładem H3. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny materac, warto osobiście sprawdzić jego parametry kładąc się na wybranych akcesoriach oraz oceniając ich wygodę. To, jaki materac wybrać powinno w największej mierze zależeć bowiem od naszego poczucia komfortu w kontakcie z danym akcesorium.