Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Top 5 najpiękniejszych zabytków w Krakowie | Relacja na Żywo
Top 5 najpiękniejszych zabytków w Krakowie
Podróże

Top 5 najpiękniejszych zabytków w Krakowie

Kraków oferuje wiele unikalnych atrakcji. Dlatego wybór tylko 5 najpiękniejszych zabytków może przyprawić o niezły zawrót głowy. Kraków jest urokliwym, przesiąkniętym historią miastem. Widać w nim ślady różnych epok. Warto odwiedzić Kraków i zobaczyć najbardziej reprezentacyjne cechy miasta. Do najważniejszych atrakcji możemy zaliczyć muzea, galerie sztuki i budynki o wartości historii. Krakowskie zabytki są nieodłączną częścią polskiego i europejskiego dziedzictwa.

Top 5 najpiękniejszych zabytków w Krakowie 

Rynek Główny

Rynek Główny jest niekwestionowanym liderem na liście najlepszych krakowskich atrakcji. Emanuje urokiem i historią bez względu na to, w którym miejscu aktualnie jesteśmy. Stanowił największą przestrzeń miejską w średniowiecznej Europie. Znajdują się przy nim takie słynne zabytki jak XX-wieczny Kościół Św. Wojciecha, gotycki Kościół Mariacki czy klejnot renesansu - Sukiennice. To miejsce, które określa najlepiej Kraków. Rynek jest pełen malowniczych znaków rozpoznawczych, wysokiej klasy pubów i restauracji dla prawdziwych smakoszy. Kultura masowa miesza się z kulturą wysoką.

Historyczne Stare Miasto

Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Średniowieczna dzielnica zajmuje przestrzeń otoczoną rozległymi Plantami. Można tutaj zobaczyć ślady dawnej fosy, która pełnila kiedyś funkcję obronną. Gdy wejdziesz do Barbakanu, dowiesz się więcej o ówczesnych fortyfikacjach dawnej stolicy Polski. Rynek Główny znajduje się w samym centrum. Zabytkowe Stare Miasto w Krakowie oferuje turystom niesamowite atrakcje. Możesz podziwiać imponującą grę świateł na fasadach arystokratycznych budynków o detale architektoniczne Teatru Słowackiego. Możesz zachwycić się błogim urokiem Małego Rynku, przytulnymi i tradycyjnymi sklepami rzemieślniczymi, wieżą ratusza. W tej historycznej dzielnicy znajdują się imponujące posągi. To świetne miejsce na rozpoczęcie spaceru wzdłuż Traktu Królewskiego, który prowadzi prosto na Wawel.

Kościół Mariacki

Ten gotycki kościół murowany jest jednym z najbardziej malowniczych zabytków Krakowa. Składa się z dwóch niebotycznych wież 69 i 82 metrów. Będąc w pobliżu można usłyszeć tradycyjną melodię - Hejnał Mariacki. Jest grany przez trębacza co godzinę. Można go usłyszeć doskonale we wszystkich zakątkach Starego Miasta. Na uwagę zasługuje panoramę Krakowa i największy drewniany Ołtarz na świecie, rzeźbiony przez Wita Stwosza między 1477 a 1484 rokiem.

Top 5 najpiękniejszych zabytków w Krakowie 

Wawel

Do stolicy Małopolski przyjeżdżają turyści z całego świata, aby podziwiać zabytki w Krakowie. Rezydencja królów polskich na szczycie Wzgórza Wawelskiego jest ogromnym kompleksem z 71 imponującymi komnatami dostępnymi dla turystów. Możesz tutaj podziwiać królewskie, prywatne mieszkania, eleganckie pomieszczenia królewskie, w których przyjmowano zagranicznych posłów. Zobacz imponujące zbiory obrazów i rzeźb, a także wystawy starożytnych arrasów, zbrojowni, broni, wyrobów złotniczych i orientalnych łupów wojennych.

Fabryka Schindlera

Możesz tutaj poznać inspirującą historię Oskara Schindlera, który oszczędzał Żydów. Muzeum działające w dawnej Fabryce Schindlera należy do najciekawszych muzeów w Polsce. Jest poświęcony tematyce okupacji krakowskiej nazistów i losom Żydów, którym przemysłowiec podał pomocną dłoń. Wielka wystawa stanowi skrupulatną rekonstrukcję mieszkań, placów i ulic.