Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Jaki trzeba mieć budżet na start biznesu? | Relacja na Żywo
Jaki trzeba mieć budżet na start biznesu?
Biznes

Jaki trzeba mieć budżet na start biznesu?

Założenie i rozkręcenie firmy wymaga określonego wkładu początkowego. Jaką kwotę należy przygotować w momencie zakładania własnego biznesu? Co wchodzi w koszty początkowe i ile wynoszą? Oto kilka rad, jak zrobić, by koszty te były nieco niższe.

Koszty rejestracji firmy

Zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej w CEIDG jest darmowe. Pieniądze trzeba wyłożyć przy rejestracji spółki prawa handlowego, w którą wchodzi opłata KRS, taksa notarialna oraz ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Te koszty wyniosą około 2 tysięcy złotych. Trzeba uważać na oszustów, bo zdarzają się sytuacje kiedy pocztą przychodzą pisma wzywające do opłaty za wpis do Centralnego Rejestru Firm i Działalności Gospodarczej czy innej instytucji. W takich sytuacji nie należy uiszczać żadnych opłat.

Opłaty za działalność regulowaną

W tym przypadku działalność ta wymaga dodatkowych pozwoleń, a za nimi kryją się większe opłaty. Przykładowo licencja taksówkarza wynosi 450 zł, a sprzedawcy napojów z zawartością alkoholu do 4,5% jest równa 525 zł.

Jaki trzeba mieć budżet na start biznesu?

Ważny pomysł

Znaczenie w budżecie ma to czy posiadamy swój własny koncept na naszą działalność czy decydujemy się na gotowy pomysł. Ten drugi aspekt wymaga korzystania z usług zewnętrznej firmy, w której koszt opłaty franchisingowej waha się od kilkuset zł miesięcznie, a nawet na kilku procentach od obrotu. Pominięcie tych kosztów gwarantuje oparcie biznesu na swoim własnym pomyśle.

Biznesplan

Jeśli decydujemy się na zlecenie sporządzenia biznesplanu wyspecjalizowanej firmie to należy przygotować się na koszt od 50 zł do nawet 2 000 tysięcy złotych. Osoby, które czują się na siłach samodzielnym w sporządzeniu tego dokumentu wiele oszczędzają, gdyż w takiej sytuacji nie wydadzą ani grosza.

Logi i nazwa firmy

Zlecenie stworzenia projektu logo to kwota od 200 do 5000 zł. Na rynku znajdują się jednak darmowe narzędzia, z których można skorzystać do zrobienia logo samodzielnie. Mowa tu o takich narzędziach jak np. cooltext lub photoscape. By zminimalizować koszty początkowe nazwę firmy warto również wymyślić samemu.