Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Transport paletowy krajowy – jak właściwie przygotować przesyłkę do przewozu? | Relacja na Żywo
Transport paletowy krajowy – jak właściwie przygotować przesyłkę do przewozu?
Biznes

Transport paletowy krajowy – jak właściwie przygotować przesyłkę do przewozu?

Transport paletowy krajowy jest jedną z najczęściej realizowanych usług logistycznych. Polega na przewozie z jednego miejsca w drugie na terenie kraju przesyłek umieszczonych na specjalnych paletach. Taki sposób przewozu towarów ułatwia transport oraz pozytywnie wpływa na jego koszt. Jest to możliwe jednak pod warunkiem, że paleta zostanie właściwie przygotowana do przewozu.

Transport paletowy krajowy – dlaczego warto z niego korzystać?

Transport towarów na paletach cieszy się ogromną popularnością wśród przedsiębiorców regularnie wysyłających swoje towary na terenie naszego kraju. Jest on realizowany szybko i sprawnie, co jest możliwe dzięki konieczności poświęcenia znacznie mniejszej ilości czasu na załadunek i rozładunek towarów znajdujących się na prawidłowo wykonanych paletach. Ich wykorzystanie pozwala kierowcy na oszczędzenie cennego czasu potrzebnego na rozładunek oraz szybkie wyruszenie w dalszą podróż.

Palety są bardzo wdzięcznym narzędziem do transportu towarów na mniejsze i większe odległości. Ich zunifikowane wymiary oraz możliwość przemieszczania z miejsca na miejsce za pomocą wózka widłowego pozwalają na wygodne przewożenie znajdujących się na nich towarów. Ponadto, palety mogą zostać wykorzystane do transportu różnego rodzaju towarów, począwszy od trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne przedmiotów, a kończąc na żywności oraz delikatnych artykułach.

Transport paletowy krajowy – jak właściwie przygotować przesyłkę do przewozu?

Jak właściwie przygotować paletę do transportu?

Właściwie przygotowana paleta gwarantuje bezpieczeństwo przewożonych na niej towarów oraz znacznie ułatwia transport. Zanim wyruszy w drogę, musi zostać jednak właściwie wykonana. Zgodnie z prawem, obowiązek przygotowania załadunku do przewozu leży po stronie nadawcy przesyłki i to on ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody wynikające z niewłaściwego ułożenia towarów na palecie. Firmy, które korzystają wyłącznie z usługi transportowej muszą więc samodzielnie zadbać o przygotowanie palet towarów. Jak to zrobić w prawidłowy sposób?

Profesjonalny transport paletowy krajowy najczęściej korzysta z trwałych i wytrzymałych palet drewnianych. Przed umieszczeniem na nich poszczególnych paczek należy upewnić się, czy palety są w dobrym stanie oraz nie noszą śladów uszkodzeń. Poszczególne kartony poleca się umieszczać jeden na drugim w równych stosach tak, aby żadna z paczek nie wystawała poza zarys palety. Istotne jest skontrolowanie stanu opakowań zewnętrznych, które muszą być w dobrym stanie i nie nosić żadnych widocznych uszkodzeń. Przesyłki na plecie umieszczamy począwszy od najcięższych po najlżejsze do wysokości ok. 180 cm.

Kiedy paleta jest już ułożona przychodzi pora na jej zabezpieczenie na czas transportu. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu wytrzymałą folię stretch, którą starannie owija się całą paletą. Jej zadaniem jest zabezpieczenie paczek przed przemieszczaniem się oraz nadanie ładunkowi regularnego kształtu. W celu lepszego zabezpieczenia załadunku można także wykorzystać specjalne taśmy. Tak przygotowana paleta będzie mogła zostać bezpiecznie dostarczona w dowolne miejsce na terenie całej Polski.