Sitodruk jest uniwersalny i wszechstronny. Sprawdzi się doskonale w wielu różnych sytuacjach, od grafiki po tekstylia. Cieszy się również coraz większą popularnością w przemyśle. Znajduje to odzwierciedlenie w wyborze dostępnych tuszy. W ofercie możemy znaleźć zarówno produkty rozpuszczalnikowe i wodne, jak i tusze utwardzanie promieniami UV.
Tusze rozpuszczalnikowe i UV
Nowoczesne ramki rejestracyjne z nadrukiem cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Do sitodruku mogą być wykorzystane zarówno tusze rozpuszczalnikowe i wodne, jak i takie utwardzane promieniowaniem UV.
Jedną z największych zalet sitodruku jest możliwość dostosowania atramentu do własnych potrzeb. Zgodnie z ogólną zasadą większość tuszy rozpuszczalnikowych nie jest od razu gotowa do użycia. Należy dodać odpowiednie rozpuszczalniki lub opóźniacze. Z kolei atramenty UV są zwykle od razu gotowe do użycia. Nadal możesz jednak mieszać je z różnymi dodatkami. W ten sposób mogą zapewnić powierzchnię antypoślizgową lub odporną na taśmę klejącą, lub utwardzacz.
Utwardzanie UV
Nowoczesne drukarki wykorzystują głównie atramenty utwardzane promieniami UV. Jednak utwardzanie w taki sposób wymaga większych inwestycji w systemy suszenia. Dlatego wiele mniejszych firm nadal wybiera sitodruk bazujący na atramentach rozpuszczalnikowych.
Utwardzanie UV cieszy się natomiast dużą popularnością dla większych graczy. Oferuje bowiem mniejszą powierzchnię, szybszą przepustowość i łatwiejszą kontrolę procesu.
LED-UV w druku offsetowym litograficznym
Proces druku offsetowego litograficznego generuje największą ilość drukowanych materiałów na świecie. Produkty, z którymi spotykamy się na co dzień:
- katalogi,
- broszury,
- wizytówki,
- plastikowe karty,
- opakowania produktów,
- etykiety na napoje,
- tablice ekspozycyjne,
- książki, gazety,
to tylko wierzchołek góry lodowej tego, co oferuje offset. Nadal branża zdominowana jest przez konwencjonalne farby rozpuszczalnikowe i powłoki, które osadzają się lub wysychają poprzez utlenianie. Często wykorzystuje się energią cieplną, aby przyspieszyć proces suszenia.
Jednak druk LED-UV jest coraz częściej stosowany przez małe i duże firmy. Zamiast atramentów rozpuszczalnikowych, stosuje światłoczułe tusze i powłoki. Mogą natychmiast przekształcić się z cieczy w ciało stałe. Proces fotopolimeryzacji następuje po ekspozycji na światło UV. Nie generuje przy tym niebezpiecznych lotnych związków organicznych.
Druk LED-UV oferuje znaczącą poprawę w stosunku do tradycyjnych metod utwardzania lampami UV. Stanowi też świetną alternatywę dla konwencjonalnych technik opartych na tuszach rozpuszczalnikowych.
Zalety LED-UV
Atramenty LED-UV nie zawierają niebezpiecznych substancji. Są więc przyjazne dla środowiska. Drukarki mogą suszyć atramenty i lakiery w jednym przejściu bez skomplikowanych rozwiązań przeciwznakowych. Poprawiają jakość druku.
Nie trzeba już czekać na suszenie. Dzięki temu można wykonać zlecenia w szybszym tempie. Nowoczesne drukarki mogą drukować na nietypowych podłożach, takich jak niepowlekany papier, tworzywa sztuczne i folie.
