Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Jakie są zalety sitodruku UV LED? | Relacja na Żywo
Jakie są zalety sitodruku UV LED?
Biznes

Jakie są zalety sitodruku UV LED?

Sitodruk jest uniwersalny i wszechstronny. Sprawdzi się doskonale w wielu różnych sytuacjach, od grafiki po tekstylia. Cieszy się również coraz większą popularnością w przemyśle. Znajduje to odzwierciedlenie w wyborze dostępnych tuszy. W ofercie możemy znaleźć zarówno produkty rozpuszczalnikowe i wodne, jak i tusze utwardzanie promieniami UV. 

Tusze rozpuszczalnikowe i UV

Nowoczesne ramki rejestracyjne z nadrukiem cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Do sitodruku mogą być wykorzystane zarówno tusze rozpuszczalnikowe i wodne, jak i takie utwardzane promieniowaniem UV. 

Jedną z największych zalet sitodruku jest możliwość dostosowania atramentu  do własnych potrzeb. Zgodnie z ogólną zasadą większość tuszy rozpuszczalnikowych nie jest od razu gotowa do użycia. Należy dodać odpowiednie rozpuszczalniki lub opóźniacze. Z kolei atramenty UV są zwykle od razu gotowe do użycia. Nadal możesz jednak mieszać je z różnymi dodatkami. W ten sposób mogą zapewnić powierzchnię antypoślizgową lub odporną na taśmę klejącą, lub utwardzacz. 

Jakie są zalety sitodruku UV LED?

Utwardzanie UV

Nowoczesne drukarki wykorzystują głównie atramenty utwardzane promieniami UV. Jednak utwardzanie w taki sposób wymaga większych inwestycji w systemy suszenia. Dlatego wiele mniejszych firm nadal wybiera sitodruk bazujący na atramentach rozpuszczalnikowych.

Utwardzanie UV cieszy się natomiast dużą popularnością dla większych graczy. Oferuje bowiem mniejszą powierzchnię, szybszą przepustowość i łatwiejszą kontrolę procesu.

LED-UV w druku offsetowym litograficznym

Proces druku offsetowego litograficznego generuje największą ilość drukowanych materiałów na świecie. Produkty, z którymi spotykamy się na co dzień:

  • katalogi,
  • broszury,
  • wizytówki,
  • plastikowe karty,
  • opakowania produktów,
  • etykiety na napoje,
  • tablice ekspozycyjne,
  • książki, gazety,

to tylko wierzchołek góry lodowej tego, co oferuje offset. Nadal branża zdominowana jest przez konwencjonalne farby rozpuszczalnikowe i powłoki, które osadzają się lub wysychają poprzez utlenianie. Często wykorzystuje się energią cieplną, aby przyspieszyć proces suszenia.

Jednak druk LED-UV jest coraz częściej stosowany przez małe i duże firmy. Zamiast atramentów rozpuszczalnikowych, stosuje światłoczułe tusze i powłoki. Mogą natychmiast przekształcić się z cieczy w ciało stałe. Proces fotopolimeryzacji następuje po ekspozycji na światło UV. Nie generuje przy tym niebezpiecznych lotnych związków organicznych.

Druk LED-UV oferuje znaczącą poprawę w stosunku do tradycyjnych metod utwardzania lampami UV. Stanowi też świetną alternatywę dla konwencjonalnych technik opartych na tuszach rozpuszczalnikowych.

Jakie są zalety sitodruku UV LED?

Zalety LED-UV

Atramenty LED-UV nie zawierają niebezpiecznych substancji. Są więc przyjazne dla środowiska. Drukarki mogą suszyć atramenty i lakiery  w jednym przejściu bez skomplikowanych rozwiązań przeciwznakowych. Poprawiają jakość druku.

Nie trzeba już czekać na suszenie. Dzięki temu można wykonać zlecenia w szybszym tempie. Nowoczesne drukarki mogą drukować na nietypowych podłożach, takich jak niepowlekany papier, tworzywa sztuczne i folie.