Web Analytics Made Easy -
StatCounter
PSA — Prosta Spółka Akcyjna. Sprawdź, czym będzie nowy typ spółek kapitałowych! | Relacja na Żywo
PSA — Prosta Spółka Akcyjna. Sprawdź, czym będzie nowy typ spółek kapitałowych!
Biznes

PSA — Prosta Spółka Akcyjna. Sprawdź, czym będzie nowy typ spółek kapitałowych!

PSA, czyli Prosta Spółka Akcyjna to nowa forma spółki handlowej, która ma zostać wprowadzona w życie. Od wielu lat nie mieliśmy do czynienia z taką zmianą prawa w dziedzinie biznesu i nawet pomimo “prostej” nazwy będzie to dość duża zmiana dla przedsiębiorców i biznesmenów. Czym zatem jest PSA i jak będzie wyglądać? Przydatne informacje o Prostej Spółce Akcyjnej poniżej.

PSA — Prosta Spółka Akcyjna. Sprawdź, czym będzie nowy typ spółek kapitałowych!

 

Prosta Spółka Akcyjna — Nowość

W czerwcu 2019 roku sejm uchwalił ustawę, dzięki której do kodeksu spółek handlowych zostanie wprowadzona nowa spółka — PSA Prosta Spółka Akcyjna. Przepis w życie ma wejść w 2020 roku. Spółka ta jest odpowiedzią na dużą biurokrację w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzięki temu rozwiązaniu skorzystać mają osoby, dla których inne formy działalności nie są odpowiednie. PSA ma być zatem pośrednim rozwiązaniem pomiędzy spółką akcyjną, a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej powstanie ma na celu połączenie korzyści spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością oraz oferowanie prostej formy prawnej spółki dla start upów i osób chcących tworzyć biznesy.

Jaka będzie Prosta Spółka Akcyjna?

Jeśli według procedury na czas zostanie wprowadzona nowa forma spółki, będziemy mieć do czynienia z niespotykanym do tej pory tworem prawnym. Pierwszą zmianą ma być zmiana przepisów, na mocy których do wejścia w spółkę i zajęcia w niej pozycji nie będzie wymagany wkład kapitałowy. Samo rejestrowanie oraz kończenie działalności czy upadłość również mają być uproszczone. Obecnie proces likwidacji jest uciążliwy i skutecznie zniechęca wiele osób do utworzenia spółki. Zmianą będzie także wprowadzenie kapitału akcyjnego na rzecz kapitału zakładowego obowiązującego w obecnej formie. Minimalny kapitał akcyjny ma wynieść 1 zł. Akcje w PSA nie będą stanowiły części kapitału zakładowego, nie będą podzielne i będą beznominałowe. Ich celem będzie ustalenie wpływów w firmie. W spółce władze będzie mogła sprawować rada nadzorcza lub rada dyrektorów, która będzie mogła samodzielnie kierować spółką i ją nadzorować jednocześnie.