Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Wpływ butelki dla niemowląt na zdrowie dziecka | Relacja na Żywo
Wpływ butelki dla niemowląt na zdrowie dziecka
Zdrowie

Wpływ butelki dla niemowląt na zdrowie dziecka

W kwestii karmienia piersią lekarze od wielu pokoleń pozostają zgodni – jest to jeden z najlepszych pokarmów dla dziecka. Niestety nie każda z młodych matek ma taką możliwość. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest podawanie dziecku pokarmu z butelki. Jaki wpływ na zdrowie dziecka wywierają współczesne akcesoria do karmienia niemowląt?

Obowiązkowo z atestem

Wiele młodych mam gubi się przy aktualnej ofercie butelek do karmienia niemowląt. W sprzedaży są obecnie setki modeli butelek – o różnej pojemności, wykonane z różnych materiałów, ze specjalnym systemem antykolkowy oraz łatwe w czyszczeniu. Bez względu na to, wybierając butelkę zawsze należy sprawdzić, czy posiada ona wymagane atesty. Jest to gwarancja, że użytkowany produkt jest w pełni bezpieczny dla maluszka.

Odpowiedni kształt

Obecnie butelki dla niemowląt posiadają wymyślne kształty, które mają ułatwić maleństwu spożywanie pokarmu, a także mają pomóc mamie w karmieniu. Decydując się na kupno butelki do karmienia warto wybrać taką, która ma w miarę prosty kształt. Duża ilość zakamarków w butelce spowoduje, że szybko nagromadzą się w nich bakterie, które są trudne do usunięcia. Zazwyczaj butelkę wymienia się po 2-3 miesiącach, co jest związane także z rosnącym zapotrzebowaniem dziecka na ilość pokarmu. W przypadku, gdy wnętrze butelki wypełni się podejrzanym osadem, należy się pozbyć produktu jak najszybciej. Ilość drobnoustrojów spożywana wraz z pokarmem może być źle tolerowana przez wrażliwy brzuszek niemowlęcia, które będzie zmagać się z bólami czy też kolką. Najlepiej postawić na klasyczny kształt butelki, która nie będzie sprawiać problemów podczas codziennego jej czyszczenia.

Wpływ butelki dla niemowląt na zdrowie dziecka

Odpowiedni smoczek

Dobór właściwego smoczka jest równie istotny, jak zakup samej butelki. Dobrze dobrany smoczek zapobiegnie powstawaniu wad zgryzu czy problemom z próchnicą. Bardzo ważne jest, aby smoczek dopasowywał się do kształtu jamy ustnej dziecka i swoją budową jak najwierniej odzwierciedlał kobiecą brodawkę. Smoczek nie może być zbyt twardy ani zbyt miękki – średniej twardości produkt będzie odpowiednio zmuszał do pracy poszczególne mięśnie twarzy maluszka.

Materiał, z którego wykonana jest butelka

Największą część oferty w sklepach stanowią butelki plastikowe. Tego typu akcesoria są niezwykle praktyczne, ponieważ zapewniają odpowiednie właściwości termoizolacyjne i są w stanie na długo utrzymać ciepłotę pokarmu. Ostatnimi czasu producenci polecają także butelki wykonane ze szkła. Nie wymagają one tak częstej wymiany, jak butelki plastikowe, ponieważ bakterie o wiele wolniej gromadzą się na ściankach. Niestety trzeba liczyć się z ryzykiem stłuczenia jej. Zaletą butelek szklanych jest fakt, że ich ścianki nie zabarwiają się pod wpływem np. zupy dyniowej czy soku marchewkowego.

Jak widać, nie jest łatwo dobrać bezpieczną i łatwą w użytkowaniu butelkę dla swojej pociechy. Warto rozważyć wszelkie wady i zalety poszczególnych produktów i wybrać taki, który w największym stopniu spełni oczekiwania naszego maleństwa.