Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Żywienie dzieci - zdrowe odżywianie od pierwszych lat | Relacja na Żywo
Żywienie dzieci - zdrowe odżywianie od pierwszych lat
Zdrowie

Żywienie dzieci - zdrowe odżywianie od pierwszych lat

Każdy kochający rodzic pragnie by jego dzieci były zdrowe i nie chorowały. Zdrowie to jedna z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. Aby wspierać zdrowie i odporność dzieci należy pamiętać o odpowiednio zbilansowanej diecie. Pozwoli to na zapewnienie prawidłowego rozwoju zarówno fizycznego jak i umysłowego. Opiekunowie powinni przestrzegać zasad żywienia dzieci i niemowląt oraz zapewniać swoim podopiecznym prawidłowo zbilansowane posiłki. Dzieci w codziennej diecie powinny otrzymywać przede wszystkim owoce i warzywa. Najlepiej pięć razy dziennie. Ważne jest także zapewnienie dobrych jakościowo posiłków mięsnych i rybnych. Ryby to cenne źródło tłuszczów omega 3. Wśród składników, z których przygotowane są posiłki nie powinno zabraknąć także: mleka i przetworów mlecznych, produktów zbożowych, różnego rodzaju kasz czy olei roślinnych. Ważne, aby posiłki były urozmaicone i dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka. Do picia najlepiej podawać naturalną wodę źródlaną, ponieważ dostarcza ona łatwo przyswajalne mikroelementy.

Jak często powinny jeść dzieci?

 Organizm dziecka musi otrzymywać odpowiednie składniki odżywcze. Dieta, która została źle zbilansowana może skutkować niekorzystnymi dla zdrowia dziecka niedoborami.  W żywieniu dziecka bardzo ważne są pierwsze lata. To wtedy kształtują się jego nawyki kulinarne. Jest to również okres najbardziej intensywnego wzrostu i rozwoju. Dziecko w tym czasie posiada specjalne potrzeby żywnościowe i dlatego z jedzeniem powinno otrzymywać odpowiednie witaminy i składniki mineralne. Małe dzieci powinny zjadać w ciągu dnia od 4 do 5 posiłków, w czym 3 główne i 2 uzupełniające.

Dzieci nie powinny spożywać żywności wysoko przetworzonej, nadmiernej ilości cukru oraz soli, żywności typu Fast food. Zamiast słodyczy i słodkich napojów o wiele lepiej zaoferować dziecku zdrowe przekąski. Przestrzeganie odpowiedniej diety już od najmłodszych lat pomoże ustrzec dzieci od wielu chorób, które swój początek mają w niewłaściwym odżywianiu. Warto o tym pamiętać, ponieważ w tej kwestii to rodzice maja wpływ na przyszłe zdrowie swoich dzieci.

Żywienie dzieci - zdrowe odżywianie od pierwszych lat